Foi concediu dupa fiecare cursa...

Despre legile noastre dragi

Re: Foi concediu dupa fiecare cursa...

Mesajde ValiSet » 24 Noi 2012, 01:54

Ce spuneti de cei de la Atlassib. >:( ..Tramsport Peroane..care  dex: Pleaca  din Bucuresti...la Arad ,,rupe Diagrama. :(.si pleaca  cu foaie de Concediu de acolo..ajunge  in Padova rupe diagrama  :(si foiae de concediu..pana la Roma..si tot asa?..si sau facut sesizari..si  Rezista..pt ca  sunt  prea multi bani in joc..la nivel..National.. ???
Cand va veni o lege ..sa se termine cu Aceste  foi de concediu? Sau sa se scoata Diagrama...atunci sa vezi..
A-BE-CE-DE
ValiSet
Incepator

Locul de munca: Germania

Advertisement

Mesajde lupualb » 24 Noi 2012, 03:09

da-mi voie sa-mi spun si eu parerea , in primul rand vorbeste la arr pt un eventual autodenunt, pt in situatia ta esti direct raspunzator pt programul tau de condus, TEORETIC nimeni nu poate sa-ti impuna sa incalci legea , spun in mod teoretic pt in mod practic...... daca ei iti garanteaza ca te disculpa de eventualele consecinte ce le-ai putea suporta cere o hartie semnata si stampilata de la ei , ( a.r.r.) pe urma faci copii xerox , mergi si la presa si denunti firma si la presa , e cam S.F: dar sincer cam asa vad eu  cat de cat o rezolvare ..acum mai exista riscu ca ei sa nu recunoasca si sa spuna ca ei nu cunosc situatia si cine stie cum ai facut tu rost de respectivele hartii ,ce risca ei e faptu ca in mod legal trebuie sa-ti ceara diagramele la firma unde sa le pastreze pt 1 an pt eventualele controale  ( sa nu se inteleaga gresit, diagramele care se exclud de la obigatia de a fi prezentate la control in trafic 28 zile )
acum la noi ca la....
    bafta.
Doamne ajuta ...
lupualb
Junior

Mesajde cristian_ » 24 Noi 2012, 11:33

sant tari unde foile deconcediu ti se inregistreaza. de exemplu franta.(daca esti oprit de control)
in plus daca e cum ziceti ,cum se demonstreaza cum a ajuns soferul  sau autovehiculul acolo?
cristian_
Incepator

Mesajde DucuHD » 24 Noi 2012, 13:15

Poti spune ca masina a ajuns acolo condusa de un alt sofer al firmei, iar tu ai fost transportat cu un microbuz sau o masina a firmei. Desi probabil va cere copiile xerox dupa diagramele colegului care a dus camionul acol.
Am invatat sa merg, am invatat sa ma tarasc, am invatat sa imi doresc V8!
DucuHD
Junior

Mesajde VT880 » 24 Noi 2012, 15:52

DucuHD scrie:Poti spune ca masina a ajuns acolo condusa de un alt sofer al firmei, iar tu ai fost transportat cu un microbuz sau o masina a firmei. Desi probabil va cere copiile xerox dupa diagramele colegului care a dus camionul acol.

Nu va intra-n cap deloc, sa lucrati in mod legal !?!
Cel mai important lucru pe care il  transport e viata mea !

Arată că ești un profesionist – și vei fi respectat !

http://vt880.blogspot.com
VT880
Administrator

Locul de munca: Gottardi Aut.

Mesajde toader » 24 Noi 2012, 19:15

Valiset25 scrie:Ce spuneti de cei de la Atlassib. >:( ..Tramsport Peroane..care  dex: Pleaca  din Bucuresti...la Arad ,,rupe Diagrama. :(.si pleaca  cu foaie de Concediu de acolo..ajunge  in Padova rupe diagrama  :(si foiae de concediu..pana la Roma..si tot asa?..si sau facut sesizari..si  Rezista..pt ca  sunt  prea multi bani in joc..la nivel..National.. ???
Cand va veni o lege ..sa se termine cu Aceste  foi de concediu? Sau sa se scoata Diagrama...atunci sa vezi..

pai, in cazul acesta cum ramane cu cele 9 ore de repaus inregisrate automat pe diagrama??
toader
Incepator

Mesajde toader » 24 Noi 2012, 19:21

,,Cand va veni o lege ..sa se termine cu Aceste  foi de concediu? Sau sa se scoata Diagrama...atunci sa vezi.."

c) după 1 ianuarie 2014, vehiculul este echipat cu aparatură de înregistrare în conformitate cu dispozițiile din anexa IB la Regulamentul (CEE) nr. 3821/85; și (d) după 1 ianuarie 2014, în cazul în care perioada de conducere este cuprinsă între orele 22.00 și 6.00, vehiculul este condus de mai mulți conducători auto sau perioada de conducere menționată la articolul 7 se reduce la trei ore.
toader
Incepator

Anterior

• Advertisement

Înapoi la LEGISLATIE