completare diagrama tahograf

Aici discutati despre programul de condus si de diagrama sau bon :)

completare diagrama tahograf

Mesajde nmg » 20 Iul 2012, 07:15

Doua intrebari, va rog:

1. Nu-mi incape numele in campul respectiv de pe diagrama. Pot face prescurtari, de genul N. Popescu ?

2. Daca merg in echipaj, trebuie sa scriu pe diagrama de cate ori o scot ca sa ne schimbam ?
nmg
Incepator

Advertisement

Re: completare diagrama tahograf

Mesajde Dan Popa » 20 Iul 2012, 09:04

Nu scrii prescurtat,ce nu incape scrii pe spatele diagramei.Diagrama o completezi cand o bagi in aparat si cand  termini programul,fara sa depasesti cele 24h,ai grija sa faci pauza 9h in cele 30                                                                                                           
Dan Popa
Incepator

Locul de munca: DIANTHUS COMPANY SRL

Mesajde nmg » 20 Iul 2012, 09:52

Deci daca nu-mi incape numele, scriu numele de familie pe fata si pe spate prenumele, e ok asa ? Si unde anume se scrie pe spate ?
nmg
Incepator

Mesajde DafXF » 20 Iul 2012, 13:55

O intrebare am sa iti pun! Te numesti sofer profesionist,care detine si atestat profesional? Daca da,atunci o sa stim ca banul inca odata are prioritate...
Nu este nevoie decat de o clipa pentru a-ti da seama cu adevarat cine esti si cine sunt cei care pretind ca-ti sunt prieteni!
DafXF
Junior

Mesajde stanciudan76 » 20 Iul 2012, 14:12

Tare asta... ha, ha.. :D
De unde dai,...  de acolo iti ia DUMNEZEU tot ce ai...
stanciudan76
Incepator

Mesajde VIRGIL TIMIS » 20 Iul 2012, 16:33

scrie pe fata in dreapta unde este data.........in germania mi-a zis un neamt ca pe spate daca scrii se vede pe fata si de atunci am scris tot asa ,,,,,,,,,intradevar legea spune ca pe spate,,,,,,,,,eu am 2  prenume si binenteles un nume
un ex este aici http://postimage.org/image/b1d5g1oxh/
NU M-AM NASCUT SOFER SI NICI NU VREAU SA MOR SOFER......................... VREAU SA MOR PENSIONAR
VIRGIL TIMIS
Avansat

Mesajde romanu1 » 08 Mai 2013, 14:14

DafXF scrie:O intrebare am sa iti pun! Te numesti sofer profesionist,care detine si atestat profesional? Daca da,atunci o sa stim ca banul inca odata are prioritate...

ce rau esti .......a intrebat si omu poate a uitat sa specifice ca e incepator si nu stie....nu a invatat cum trebuia la scoala :P
romanu1
Junior

Locul de munca: tnt expres

Mesajde rotaruvitalie » 08 Mai 2013, 20:54

Colegilor aici se vorbesc multe insa soferii adevarati nu indica prostiile care le au in cap, pe diagrame. La scoala se spune clar cum se completeaza diagrama si ce are de facut un sofer.
rotaruvitalie
Nou venit

Mesajde costy67 » 08 Mai 2013, 22:36

Daca nu iti incape numele si prenumele in rubrica de pe fata, pe spatele diagramei trebuie sa treci numele si prenumele intreg.Nu sunt acceptate prescurtari.Numele si celelalte date trebuie sa fie scrise clar,fara stersturi sau alte modificari.La schimbarea diagramelor nu se scrie numic pe ele .Tahograful va trasa o linie pe diagrama,in dreptul orei la care s-a facut extragerea,respectiv schimbarea diagramelor.Acest semn(linie)apare numai pe diagrama de deasupra(diagrama soferului1).Pe diagrama soferului 2 nu apare acest semn!
Imi iubesc familia si meseria   !  Inainte  de a posta pe forum   va rog cititi   viewtopic.php?f=205&t=2     Drumuri Bune!     
costy67
Avansat

Mesajde costy78 » 30 Mar 2014, 10:55

salut daca am pus diagrama la ora 00.00 plec in cursa mantorc la 19.00 pot scoate diagrama si pune alta sau mantorc la 00.00 si o schimb
costy78
Nou venit

Mesajde lkw_daniel » 30 Mar 2014, 22:57

costy78 scrie:salut daca am pus diagrama la ora 00.00 plec in cursa mantorc la 19.00 pot scoate diagrama si pune alta sau mantorc la 00.00 si o schimb

eu as pune alta noua, !sa nu mai faci un drum la camion la ora aia in caz ca nu faci pauza in camion
incearca sa iti potrivesti cumva sa bagi o diagrama noua cand incepi program de condus,iti faci programul de condus plus pauza pe aceeasi diagrama, incepi alt program, aceeasi treaba, asa nu le incaleci ,si ii mai simplu,
daca ai alt program mai incurcat si iti incaleci-decalezi orele de plecare, hmmm,, #-o #-o , sa faci posibil sa nu incaleci condus peste pauza sau alt program de condus pe aceeasi diagrama, acuma ,,nah, se mai iarta pauza peste condus sau alte activitati ca nu ai schimbat diagrama, invers mai greu sau deloc
Dar,,, stai si asteapta putin :-w :-w
2-3 zile maxim vei primii mult, dar muuuult mai multe variante, apar 'monstri sacrii' magicieni in ale soferiei chiar,,o sa,i ii deosebesti prin culoarea galben-portocaliu
lkw_daniel
Global Moderator

Locul de munca: Manfred Jungels GmbH

Mesajde costy78 » 31 Mar 2014, 15:36

buna perioada maxima care poate sta diagrama in tahograf ie de 72 ore in pauza nu
costy78
Nou venit

Mesajde costy78 » 31 Mar 2014, 15:42

daca scoti diagrama mai devreme de 24 ore dupa ce vin din cursa si bag alta noua nu ar trebui sa am probleme deoare ce are continuitate
costy78
Nou venit

Mesajde cri5tian » 31 Mar 2014, 19:04

costy78 scrie:buna perioada maxima care poate sta diagrama in tahograf ie de 72 ore in pauza nu

E o întrebare sau o afirmație? Dacă aștepți confirmare, atunci răspunsul este nu. Diagrama o schimbi când termini munca sau după maxim 24 de ore.
Dacă tu nu faci pauza la camion (cu acordul angajatorului) atunci firma îți întocmește un certificat de atestare al activității. Dacă tu nu faci pauza la camion, dar pentru că așa vrei tu, atunci la fiecare interval de 24 de ore vii și o schimbi (presupun că știi ce riscuri implică o astfel de procedură).
costy78 scrie:daca scoti diagrama mai devreme de 24 ore dupa ce vin din cursa si bag alta noua nu ar trebui sa am probleme deoare ce are continuitate

Cum am spus adineauri, diagrama o schimbi la sfârșitul programului de lucru sau după maxim 24 de ore, deci da, nu vei avea nici o problemă. Reține totuși și sfatul colegului Daniel și în măsura în care este posibil, fă-ți programul de lucru și pauza zilnică pe aceeași diagramă. Eviți riscul de a te încurca ''la numărătoare'' și implicit să sari din program.
Voi râdeţi de mine că sunt diferit?!?... eu râd de voi că sunteţi toţi la fel!!!
cri5tian
Junior

Locul de munca: Reining Transport BV

Mesajde cri5tian » 31 Mar 2014, 19:14

costy78 scrie:salut daca am pus diagrama la ora 00.00 plec in cursa mantorc la 19.00 pot scoate diagrama si pune alta sau mantorc la 00.00 si o schimb

Sper că ai o pauză zilnică în alea 19.00 ore.
Da, poți pune altă diagramă. Important este să ții cont de legătura ''program de lucru-pauză zilnică''... tu în cazul ăla vei avea așa:
digrama 1=program de lucru->pauză zilnică->program de lucru
diagrama 2=pauză zilnică->program de lucru
etc
Dacă repeți figura asta, la un eventual control tu va trebui să prezinți mai puțin de 28 de diagrame :)))
Voi râdeţi de mine că sunt diferit?!?... eu râd de voi că sunteţi toţi la fel!!!
cri5tian
Junior

Locul de munca: Reining Transport BV

Următorul

• Advertisement

Înapoi la PROGRAMUL DE CONDUS