Tir express - SAA

Despre firmele de transport din Romania si Europa. Care cat e de serioasa.
  • Advertisement

Re: tir expres

Mesajde NIKO-1967 » 19 Apr 2011, 18:21

salut colegii,
pana la urma e vreo treaba cu firma asta-tir expres-?cat stai de proba,ce salarii dau,ce masini au,etc.?daca tot faceti un topic dezvoltati subiectul.
NIKO-1967
Junior

Advertisement

Mesajde barabul » 19 Apr 2011, 18:34

andreiuc... tin sa-ti multumesc f mult pt ajutor ,apreciez foarte mult:dar mai greu cu familia,daca gasesc ceva pe comunitate DA..stiu ca sunt la mii de km si se castiga,aici in tara mai greu. Daca sti tu o firma serioasa te rog smi zici si mie. Am experienta pe comunitate cam 2 ani. Iti multumesc inca o data si spor la bani ca de munca suntem satui!
barabul
Incepator

Mesajde barabul » 19 Apr 2011, 18:57

tot ce stiu eu e ca se lucreaza pe comunitate 6 luni cu 1 luna acasa, primele 2 sapt. sunt de proba(adica esti platit cu salariu din romania): deci salariul pe romania si 6.7e /100km si 20e diurna pe zi.Cand am vb cu ei,am intrebat daca semerge la program si rasp. lor..... daca dispecerul solicita acest lucru si este nevoie ca marfa sa ajuga la beneficiar DAA,iar in caz de control firma plateste.. dar ei uita un lucru sau omit in cunostinta de cauza faptul ca daca te opreste BAG pe germania si te amendeaza de 3 ori....ti-ai luat interdictie. treaba-i naspa cu programu..iar italianul trage pe tine frate.. nu se incurca.Tocmai de asta am intrebat si eu in speranta rasp. vreun coleg care a lucrat la ei.. sau ceva de genu!nu stiu o parere!!! ceva sa stiu daca se merita sa ma incurc cu ei.Va multumesc si drumuri bune colegii! 
barabul
Incepator

Mesajde andreicuc » 19 Apr 2011, 18:58

incearca la norbert denssiagle aia nu le stiu numele exact..am 2 vecini ce lucreaza la ei ..unu pe comunitate si unu cu retur..amandoi sunt multumiti ..dar nush exact daca fac chiar acum angajari...stiu ca cer 1 an exp pe cartea de munca..o sa intreb si te anunt daca vrei...bafta..
vrei sa fi miliardar????....pune un bilet la lotto
andreicuc
Junior

Mesajde raimond » 19 Apr 2011, 21:50

barabul..........(experienta minim 2 ani) suna la Filip spedition  colegu, daca o sa iti spuna sa vi la ei sa depui un cv inseamna ca esti ca si angajat ......(proba de lucru o parcare cu spatele din dreapta).....bagi italia si franta si in weekend esti in tara cam atat in mare ..daca te intereseaza vorbim pe mess....aici ai nr....
      Adresa
Adresa: Arad, RO 310084
  Str. Tudor Vladimirescu 23A
Tel: +40-257-256796
  +40-257-251419
Fax: +40-257-216657

E-mail office@filipspedition.ro
  info@filipspedition.ro
  filipp@rdslink.ro
raimond
Incepator

Mesajde ATLETUL » 19 Apr 2011, 22:27

Am lucrat la TIR EXPRES.Iti promiteau 1ooo euro/15ooo km,dar oare cand poti sa-i parcurgi ;numai nerespectand programul saptamanal de conducere si pauza la sfarsit de saptamana de 45 de ore. Patronul avea un comportament scarbos, urla, jignea la telefon cand primeai ordinul de incarcare/descarcare, dispecerele(romance+italience) erau arogante , de multe ori nu-ti raspundeau la telefon, lasandu-te cu ochii in soare prin diferite colturi ale Europei.
Cat despre salarii, se dadeau cu intarzaiere de doua luni sau chiar mai mult, iar salariul si diurna in tara nu s-au mai dat.
ATLETUL

Re: Tir express - SAA

Mesajde TirExpress » 21 Apr 2011, 18:48

Colegii, imi pare ca trebuie sa va spun, dar toate care se intampla acum la Tir Express sunt din vina ... SOFERILOR.  Si nu numai la Tir Express. Peste tot. Au distrus firmele de transport in Romania, ma refer la salarii si conditii de munca si acum le distrug si pe cele din Europa de Vest. Dupa care se mira ca se uita soferii italieni urat la ei.
  Am lucrat doi ani aproape la Tir Express. Nu am facut niciodata pecorino, nu am dat peste program. Insa, Marco avea un respect deosebit pentru mine. Sau... cel putin asa ma simtit. Poate ca mint... poate ca nu. Ia sa vedem!
  -Cand am ajuns la Tir Express, mi s-a dat masina noua. am stat fix 30 min prin curte. Azi la ora 16,00 ajungeam la ei in curte. Dimineata, plecam in cursa la Paris.
  -Le-am spus ca nu prea am bani. Mi s-au dat 450 euro cash, fara intrebari si discutii.
  - Aveam descarcare la Avezano si am trecut prin garaj sa spal camionul si sa alimentez, desi eram cu timpul la limita. Nu imi luasem banii de vreo luna, dar nici nu aveam nevoie. Am vrut sa plec, m-am vazut Marco si s-a pus in fata camionului, sa ma duc sa imi iau banii. Am vrut sa plec si nu m-a lasat pana nu am luat banii. I-am aratat un pumn de euro (bancnote) cash, am bagat in viteza si am miscat camionul. Nu s-a dat la o parte. Nu si nu. Sa ma duc sa imi iau banii ca vb el cu aia la descarcat.
  - Au fost soferi dati afara pentru ca au fost gasiti cu alcool in cabina. De mai multe ori, cand mancam a trecut Don Giustino pe acolo si m-a intrebat ... ce beau. A zambit si a trecut mai departe. Oare de ce?
  - Am gasit bani in plus la salariu de cateva ori si l-am intrebat pe Roberto daca nu e o greseala. Nu era. Erau bonus-uri.
  -Am avut probleme personale. De fiecare data, Seniore Mario a sarit sa ma ajute.
  -Cand aveam probleme cu camionul, lucram cot la cot cu Efizzio. M-am imprietenit cu el de numa, numa. Vorbeam "aceeasi limba".
-Traian. Doar trebuia sa vada ceva la camion. Cat ma invarteam eu prin curte era si facut. Nu o data m-am dus sa ii zic ca asta sau asta si imi zicea razand "E deja gata".
- Am plecat de la Tir Express in 2008 (cea mai mare tampenie din viata mea) Marco a fost negru de suparare. Si Roberto si Seniore Mario mi-au zis ca nu l-au vazut pe Marco asa suparat vreodata.
-mai aveam bani de luat de la ei. Eram in Canada. Roberto mi-a pus banii in cont, asa cum am cerut. Ba au fost si in plus, pentru ca au intarziat (incepuse criza).
- Si acum vorbesc cu Marco, Mario si Roberto la telefon. Desi stiu ca sunt super ocupati, isi gasesc 10 min pentru mine.
  Nu m-a platit nimeni, sunt in Canada, deci nu am nici un interes. Dar nu vreau sa vad numele unor oameni care imi sunt ca si familie, manjit pentru a justifica cine stie prostii pe care le-au facut unii pe la Tir Express.
"Facem slalom printre cretini zi de zi,
Traim intr-o lume mica si murdara, asa cum o stii
Prostii par sa se inmulteasca pe cale artificiala,
Ca sunt multi ai dracu', si n-au nici o boala"
TirExpress
Junior

Mesajde ATLETUL » 27 Apr 2011, 00:07

Pentru "colegu" care-i ridica in slavi pe cei de la Tir Expres: am impresia ca tu visezi sau esti rupt de realitate. Adica, toata lumea spune ca e intr-un fel la firma asta, numai tu (care singur spui ca ai plecat in 2008 inainte de a incepe criza) spui ca-i bine si frumos. Oare de ce dai impresia ca esti omul lui Giustino,Rodica, Marco sau sotia lui Marco? Angajatii lor cei mai de pret sunt luati direct din bar (vezi dispecera sefa). Si tu n-ai alte griji decat ca soferii care au lucrat la Tir Express denigreaza firma? Sau ai fost singurul profesionist si odata cu plecarea ta toate s-au dus de rapa? Stii ca se impun 15000 de km la 1000 de euro sau 6,7 centi/km? dac tot zici ca vorbesti mereu cu ei, spune-le sa le fie rusine ca-si ca-si bat joc de oameni si firma lor o sa ajunga exact acolo unde merita...
ATLETUL

Mesajde lkw_daniel » 27 Apr 2011, 00:48

ai mare dreptate colegu,,,,atletul,,,tare ii mai pupa in,,,,,,pe tir express,nu am muncit la ei si nici nu am avut vreo tangenta cu firma asta ,dar tare mi-a sarit in ochii inversunarea la (colegul) tir express ,,,,!!!,cred ca ii un fel de reclama ascunsa,,tare ii mai iubeste de pana si id si la pus dupa numele firmei,,,si asta ar trebuii sa spuna tot despre identitatea cine vb din spatele id-ului,,,
Imagine
lkw_daniel
Global Moderator

Locul de munca: Manfred Jungels GmbH

Mesajde NIKO-1967 » 27 Apr 2011, 08:13

salut colegii,
ptr -tir expres-.vezi ca miroase a blat.mai ai putin si te-nsori cu firma aia.de regula sunt mai reticent si mai calculat dar la tine mi-am dat seama din prima ca nu esti de partea noastra. pupincuristii nu cred ca au loc pe forumul asta,fa-ti un forum separat:PUPINCURISTI DI TOATE TARILE UNITI-VA.
NIKO-1967
Junior

Mesajde longbou » 27 Apr 2011, 11:22

lkw_daniel scrie:tare ii mai iubeste de pana si id si la pus dupa numele firmei,,,si asta ar trebuii sa spuna tot despre identitatea cine vb din spatele id-ului,,,

cred ca pur si simplu s-a simtit bine la firma aia, si nu ascunde lucrul asta:

TirExpress scrie:Tir Express -user name ca tribut de multumire pentru amintirile frumoase de la Chieti Scalo. Ma inclin pentru Marco si Giustino.
  Nume : Robert Lihet. Varsta 35. Permis din 93. 6 ani prin Europa, 1 an in Nord America. In prezent, locuiesc in Montreal, Quebec, Canada.

am citit cateva din posturile lui si pare baiat de treaba, nu din neamul Pupincurescu
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
longbou
Junior

Mesajde ar cobra 68 » 27 Apr 2011, 11:50

Consider ca daca ai alcool in cabina nu trebuie sa fii si percol public sau acoolist asa ca motivul acesta este gratuit.Colegu Tir Express de ce nu iti face acte pe italia acesti binevoitori si o casa de vocanta in curtea firmei daca sint asa de buni
ar cobra 68
Junior

Mesajde padumarro » 27 Apr 2011, 14:21

Sal TIR EXPRES drumuri bune si numai bine totusi fata de firmele din romania mai merge inca dar nu mai este Marco ala care il stiati voi sa schimbat de atunci!
padumarro
Incepator

Mesajde TirExpress » 30 Apr 2011, 16:26

Referitor la "pupincurist" ati dat-o in bara rau de tot. Cei care ma cunosc, ar putea sa va confirme chestia asta. insa, imi place sa dau Cezarului ce e al Cezarului. Referitor la alcool in cabina, intrebati "veteranii" de la Tir Express ce probleme au fost din cauza alcoolului. Daca as fi fost patronul firmei, as fi procedat la fel. Se pare ca unii inteleg gresit libertatea.
  Asa cum am spus de la inceput in postarea precedenta, soferii sunt cei care au stricat firma. Asa cum au stricat multe alte firme din Europa. Partea proasta cu noi, romanii, este aceea ca nu avem prea multe de oferit, dar vrem sa ni se dea. Inainte de a dovedi ca suntem capabili. Tir Express nu este singura firma din Europa de Vest unde am lucrat si unde au venit tot felul de tractoristi care cand au vazut 1000 de Euroi, au lesinat. Asta s-a intamplat inclusiv cu firme romanesti. Si se mai intampla. Comentati, urlati, dar nu faceti nimic. Tocmai de asta am avut respectul lui Marco. Pentru ca am stiut sa spun si "NU". Evident, atunci cand a fost cazul, nu doar asa... de Gica Contra.
  Insa, inainte de a spune "nu" m-am gandit daca merit sau nu, daca mi-am facut treaba si de ce mi se cere un anumit lucru. M-am analizat pe mine insumi, daca am gresit sau nu, daca sunt profitabil pentru firma, daca sunt un profesionist.
  Dupa aceea, daca a fost cazul (si nu prea a fost) m-am apucat sa ma scandalizez. Cand am avut o problema, am discutat cu Marco si Giustino. Nu m-am apucat sa macan pe la colturi. Cat despre dispecera sefa.... mai subtire. Voi nu stiti cat a muncit fata aia in Italia sa ajunga unde a ajuns. Puneti mana la munca si lasati dracului invidia! Fiti profesoinisti si prin munca si atitudinea voastra demonstrati ca meritati respect. Inainate de a improsca iar cu noroi, raspundeti la urmatoarea intrebare : care patron din lumea asta arunca la gunoi un profesionist??? Insa, respectul se cucereste, nu se cere. Vremurile comuniste au apus.
"Facem slalom printre cretini zi de zi,
Traim intr-o lume mica si murdara, asa cum o stii
Prostii par sa se inmulteasca pe cale artificiala,
Ca sunt multi ai dracu', si n-au nici o boala"
TirExpress
Junior

Mesajde NIKO-1967 » 30 Apr 2011, 18:35

salut colegii,
ptr tir express
bine ca nu esti tu patron tata ca fluierai a paguba cu mentalitatea si "modestia" ta.lasa pe altii care te cunosc sa te laude.te dai atat de patriot si de binevoitor incat ti-ai pus steagul canadian la profil.hai mai lasa-ne cu atatea sfaturi si povesti...
NIKO-1967
Junior

AnteriorUrmătorul

• Advertisement

Înapoi la DESPRE FIRMELE DE TRANSPORT