21 de ani obligatoriu pentru a conduce C+E ??

Au si ei dreptul la un inceput si la ajutor!

Re: 21 de ani obligatoriu pentru a conduce C+E ??

Mesajde mihai_sptrl » 25 Noi 2011, 12:43

varsta minima la care poti obtine un atestat pt marfugi generale...este varsta la care ai permis cat C+E...adica de la 18 ani....eu am coleg la firma acu a luat c+e +atestat si are 18 ani... se poate
Daca soarta si destinul, ti-au prezis sa fii cioban, nu mai chinui masina da-te jos de la volan!
mihai_sptrl
Junior

Advertisement

Mesajde dany92moto » 25 Noi 2011, 15:07

Dragomir scrie:da,dar vezi tu,nu e vorba de varsta minima de conducere , eu vreau sa stiu de varsta minima pentru obtinerea atestatului de marfuri generale,asta e ce ma intereseaza pe mine

si eu am 19 ani si am voie sa iau atestatul pentru marfuri generale.
odata ce ne este permis sa luam categoriile C si CE, clar putem lua si atestatul pentru marfuri generale si sa conducem fara probleme.
eu stiam ca pana la 21 de ani NU ni se elibereaza atestatul pentru TRANSPORT PERSOANE si AGABARITICE.
Drumuri Bune!!!
NU lasa PASIUNEA sa depaseasca RATIUNEA!!!
dany92moto
Junior

Mesajde Dragomir » 25 Noi 2011, 18:02

va multumesc mult,drumuri bune si doamne ajuta :)
Dragomir

Mesajde Ciubacka » 28 Noi 2011, 19:55

Colegii...eu inca mai am vreo 7 luni de zile pana sa implinesc 20 de ani si am permis A.BE.CE de un an de zile si atestate marfuri generale,ADR (atat colete,vrac cat si cisterna in afara de clasele 1 si 7) si atestat de transport marfuri agabaritice.Plus cartela tahograf.Sunt angajat legal cu carte de munca cu toate actele in regula.Conduc zi de zi si nimeni nu-mi reproseaza nimic referitor de varsta ( multi se mira doar ) ci doar sa dovedesc ca am "hartiile" . Ca pe la noi cam asa functioneaza in orice domeniu....daca ai hartii/diplome/atestate/certificate etc esti super bun/esti apt/esti cineva.Din pacate hartiile vorbesc nu ceea ce poate face un om.
Ciubacka
Junior

Locul de munca: somer

Mesajde dany92moto » 28 Noi 2011, 20:42

Ciubacka scrie:Colegii...eu inca mai am vreo 7 luni de zile pana sa implinesc 20 de ani si am permis A.BE.CE de un an de zile si atestate marfuri generale,ADR (atat colete,vrac cat si cisterna in afara de clasele 1 si 7) si atestat de transport marfuri agabaritice.Plus cartela tahograf.Sunt angajat legal cu carte de munca cu toate actele in regula.Conduc zi de zi si nimeni nu-mi reproseaza nimic referitor de varsta ( multi se mira doar ) ci doar sa dovedesc ca am "hartiile" . Ca pe la noi cam asa functioneaza in orice domeniu....daca ai hartii/diplome/atestate/certificate etc esti super bun/esti apt/esti cineva.Din pacate hartiile vorbesc nu ceea ce poate face un om.

ai mare dreptate, am ajuns sa vorbeasca niste hartii/plasticuri de ceea ce suntem noi in stare.
daca nu le ai nu te baga nimeni in seama, iar daca le ai nu prea intereseaza pe nimeni.
NU lasa PASIUNEA sa depaseasca RATIUNEA!!!
dany92moto
Junior

Mesajde alexPH » 16 Feb 2012, 23:52

In Codul Rutier(2011-2012) apar urmatoarele:
cap IV
art33.
"Persoana care solicita examinarea in vedera obtinerii pemisului de conducere  trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii :
a) sa aiba cel putin 16 ani impliniti, pentru subcategoriile A1 si B1
b) sa aiba varsta de cel putin 18 ani impliniti, pentru categoriile A,B,C,C1,CE,C1E si Tr
c) sa aiba varsta minima de cel putin 21 de ani impliniti pentru categoriile D, DE, Tb si Tv precum si subcategoriile D1 si D1E"
------------------------------------------------------------------
cap III.
art 20, (3)
" Conducătorii de tramvaie sau vehicule care efectuează transport public de persoane, precum şi cei care conduc autovehicule cu masa maximă autorizată mai mare de 7,5 tone sau cu gabarite depăşite ori care transportă produse sau substanţe periculoase trebuie să aibă vârsta minimă de 21 de ani împliniţi."
" Conducătorii de tramvaie sau vehicule care efectuează transport public de persoane, precum şi cei care conduc autovehicule cu masa maximă autorizată mai mare de 7,5 tone sau cu gabarite depăşite ori care transportă produse sau substanţe periculoase trebuie să aibă vârsta minimă de 21 de ani împliniţi."

Instructorul (cat C) mi-a spus ca desi am carnet B,C,C+E de la 18 ani se respecta cap III art 20(3).
Am si eu prieteni care conduc camioanele de la 18 ani dar ei nu au prins aceste modificari cum prindem noi care dam acum.
Imagine
alexPH
Junior

Mesajde AlexVAL » 17 Feb 2012, 00:34

e o prostie...o mare prostie scoasa din capu unora...atata timp cat nu transporti produse periculoase, ce se mentioneaza in Cap III, in rest marfuri generale poti conduce fara sa ai varsta de 21 de ani...in cazul asta oricum si eu am 20 de ani, am apucat sa lucrez putin si tot inca daca ma duc la alte firme, imi zice ca nu am 21 de ani etc...deci sfatu meu e..ia permisul CE, dar nu te apuca sa dai de atestate daca nu ai unde sa intri..mai bine gaseste-ti alt job sau mergi pe din astea mai mici, mai faci si experienta in conducere si apoi mai vezi cum stau lucrurile..ca dai banii de pomana si apoi dai din usa in usa sa te angajezi si toti ti-o inchid in nas. Nu se merita.
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
AlexVAL
Junior

Locul de munca: LEATRANS LTD

Mesajde M a n u e l » 17 Feb 2012, 21:31

Legea mi se pare destul de clara, iti poti lua permis si atestate la 18 ani, insa pana la 21 ani poti conduce doar camioane pana in 7,5 t.
Truck driving is not a job, it is a dream come true!
M a n u e l
Junior

Locul de munca: Kurt Beier

Mesajde manekinu » 05 Noi 2013, 23:49

eliminat,comentariul tu este offtopic,verifica forumul si cauta informatiile de care aveai nevoie sau deschide un subiect separat pe tema dorita,verifica inainte folosind functia cautare sa nu fie un alt subiect deschis pe aceiasi tema
Ultima oară modificat de cico_3504 pe 06 Noi 2013, 13:05, modificat de 2 ori în total.
manekinu
Nou venit

Categoria C1 la 18 ani

Mesajde cosminvlx96 » 03 Feb 2014, 01:56

Salut , sunt un sofer in devenire .. am aproape 18 ani , am citit in regulament ca pot sa conduc categoria de permis C1 care consta sa nu depasesc 7,5 t cu tot cu marfa .. intrebarea mea este ce examen dau pentru categoria asta? Fac teste auto pe drpciv si am vazut categoria C,C1 , dar eu nu pot sa dau de C pentru-ca nu am 21 de ani . Cum dau examenul pentru C1 la 18 ani ? :D
Pot sa conduc un DAF lf 45 sau Mercedes Atego care nu depasesc 7,5 t ?
cosminvlx96
Nou venit

Re: Categoria C1 la 18 ani

Mesajde Stefan92 » 03 Feb 2014, 09:35

Salut dai examen pentru subcategoria C1 ca si la celelalte categorii si poti conduce vehicule care au maxim 7,5 tone problema e ca sunt f. putine scolile care scolarizeaza pentru subcategoria c1
Stefan92
Incepator

Mesajde UNHleaSHD » 03 Feb 2014, 13:47

C1 a devenit categorie, nu mai e subcategorie.
E aceeasi legislatie, aceleasi examene.
UNHleaSHD
Junior

Mesajde turbocompresor » 05 Feb 2014, 20:56

La vara plec la munca in strainatate si cine stie cate se mai schimba pana vin inapoi,insa ii prea putin relevant ce vreau sa aflu :
In toamna vreau sa fac rost de mult ravnitul cartonas de plastic (zis si permis de conducere) pentru categoriile A,B,C,CE (daca am destui bani, daca nu fara A)
Am vazut pe uebsaituri la unele scoli din cluj ca exista asemenea optiune.
Intrebarea principala este : Eu am acum 18 ani (fara vreo 2-3 zile) Daca ma duc la toamna si ma inscriu la scoala ,parcurg scoala, la examene o sa pot da pentru toate categoriile?
Aici problema se ramifica in 2 probleme mai mici (totusi asa de mari): Daca pot da toate examenele pentru toate categoriile (nu cum am auzit fel si fel de speculatii pe internet) si le si iau,o sa-mi iau permisu?
Daca nu pot da examenele pentru categoriile la care nu am varsta necesara, ce ma fac ? Am dat bani degeaba ?
Bun,toate bune si frumoase (pana acum...): Sa zicem ca-mi iau permisu termin facultatea si imi caut de lucru,bineinteles sofer pe camion. Din ce am inteles imi trebuie ceva atestate,pentru care (dupa cum am auzit din diferite surse) trebuie sa am ceva ani de experienta. Aici apare un paradox,cum sa fac experienta daca pe mine nu ma angajeaza nimeni sa fac experienta pentru atestat?
Chiar daca stiu cu ce se mananca camionu,meseria (in mare parte),conteaza ca am cateva zeci de mii de km petrecuti in camion pe scaunu din dreapta si in fel si fel de simulatoare ?
Ma pasioneaza foarte mult aceasta meserie, cunosc partile bune,si cele rele (si experienta si de prin auzite) , stiu ca romanii sunt mai incuiati la minte, nu ma astept de la prea multe de la un popor cu atatea prejudecati si pareri gresite, insa am vreo sansa sa ma angajez undeva, pe la vreo 20-22 de ani ?
Mai exista speranta ?
turbocompresor
Nou venit

Mesajde dutza » 05 Feb 2014, 21:50

Pana la 21 de ani nu poti sa dai de C respectiv CE .Si se pare ca ai banii degeaba.
Sfatul meu e sa faci B-ul pentru ca o sa-ti prinda bine la timpul potrivit.
Pentru atestat nu-ti trebuie nici un fel de experienta.
dutza
Incepator

Locul de munca: Waberers

Mesajde turbocompresor » 05 Feb 2014, 22:11

Am scris atestat? Vroiam sa scriu certificat de experienta,ceva de genu...nu mai tin minte sigur cum ii zice.
turbocompresor
Nou venit

AnteriorUrmătorul

• Advertisement

Înapoi la INCEPATORII : Intrebari si raspunsuri