Firme care angajeaza soferi de TIR FARA EXPERIENTA.

Au si ei dreptul la un inceput si la ajutor!

Firme care angajeaza soferi de TIR FARA EXPERIENTA.

Mesajde raimond » 11 Apr 2011, 12:33

Salutare.......M-am gandit sa deschid acest subiect pentru vitorii soferi profesionisti  in speranta de a gasi un loc de munca.Asa ca i-as ruga pe colegii mai vechi in domeniu sa ne ajute un picut.Daca stiu,sau au auzit de firme care angajeaza  soferi fara experienta.Eu din cate stiu ar fi o firma din Timisoara care se numeste Hartl Trans..........Sa ne auzim cu bine si sa avem numai  :)DRUMURI BUNE :)
raimond
Incepator

Advertisement

Re: Firme care angajeaza soferi de TIR FARA EXPERIENTA.

Mesajde andreicuc » 11 Apr 2011, 13:45

salut colegu..o sa incep io..spre ex am vb cu un coleg si mia zis de dumagas..ii ia o firma de " elita" dar trebe sa incepem de undeva.. din cate stiu mergi la craiova stai o luna acolo la ceva camin dai teste bla bla..si poate esti admis..acuma sincer is si eu incepator da la dumagas chiar nu as vrea sa merg..bafta;) drumuri faine
vrei sa fi miliardar????....pune un bilet la lotto
andreicuc
Junior

Mesajde claudiu82 » 11 Apr 2011, 15:38

salut colegi,  Am si eu o nelamurire , as vrea sa merg  in echipaj , eventual extern , deoarece nu am experienta in extern si peste tot vad ca se cere min 1-3 ani chiar si 5 cateodata,  as vrea sa fac macar 1 an  experienta in extern dar in echipaj ca dupa aia pot merge si singur, care stie ceva firme care angajeaza  la echipaj ,
Best Kamikaze driver ....
claudiu82
Nou venit

Mesajde vladescu » 13 Apr 2011, 09:23

Salut colegi.La Hartl Trans ce conditii cer pentru inceput? Multumesc
vladescu
Incepator

Mesajde andreicuc » 13 Apr 2011, 14:13

colegu vladescu..dai un search acolo sus dreapta si scrie "hartl trans" si vei gasi rubrica ..acolo ai nr de tel,pareri ,si eu as fi mers dar nu am 21 de ani impliniti..daca ai 21 ai sanse..bafta
andreicuc
Junior

Mesajde vladescu » 13 Apr 2011, 22:03

Draga Andrei iti multumesc. Am 41 de ani,experienta 5 ani in condus troleibuze si autobuze. Se ia in considerare experienta asta? :-\
vladescu
Incepator

Mesajde Danutz_69 » 14 Apr 2011, 11:55

O sa raspund asa in mare , ca sa acopar intreaga discutie:

1.La dumagas din cate stiu eu, angajeaza orice sofer dar cu anumite conditii:
Faci scoala nu stiu exact cat timp, pe care ti-o vei plati din salariu  cand incepi sa muncesti.
Dezavantajul este urmatorul: 2 ani de zile esti legat de ei prin contract
Se baga foarte putina motorina la consum, abia il poti scoate.
Daca tot vrei sa mergi, iti dau numarul celui ce se ocupa de cursuri.
2. Echipaje, se cautau mereu la CAR TRANS, firma foarte buna comparativ cu altele. Mergi, mituieste si tu un sofer mai batran sa te ia cu el si aia e...
3.La edy nu stiu daca mai merge ca inainte dar....angajeaza tineri destul de neexpermientati, asa ca un domn la 40 + de ani, intra garantat...
Danutz_69
Junior

Mesajde andreicuc » 14 Apr 2011, 13:31

mai vladescu dupa parerea mea io cred ca iti ia in considerare si exp pe autobuze si trolebuze..ca nu is bitigle ..totusi..orcum cred ca te va pune de inceput cu inca unu pe masina vreo cateva luni sa iti intri in mana..bafta..
andreicuc
Junior

Mesajde Salbatic » 14 Apr 2011, 19:11

Sa te angajezi la EDY trebuie sa ai minim 2 ani lucrati pe 22to .Asta e conditia nr 1 !! ;)
Salbatic
Incepator

Mesajde horatiu » 16 Apr 2011, 15:11

colegii fara experienta,daca vreti si aveti sange in veioza incepe curs la dumagas pe data de 02-05-2011,dureaza 30 de zile,platesti 150 lei cazare la un camin,cursul se plateste costa 850 euro fara tva din care tu platesti jumatate,bani se opresc esalonat,dupa care contract cu ei pe doi ani.persoana de contact costi ilie numar de tel 0728851670,adresa de mail costi.ilie@dumagas.ro.  acum nush ce ne dorim ori sa fim arsi la diferite ori sa invatam si noi meserie....hai bafta si DRUMURI BUNE.....eu stau pe ganduri dca nu gasesc nicaieri nimic vaia con dios dumagas
exista doua tragedi in viata,una este sa nu obti ceea ce iti doresti,iar cealalta este sa obti.
horatiu
Junior

Mesajde NIKO-1967 » 16 Apr 2011, 16:44

salut colegii,-subiect dumagaz-
pai daca aveam 1000 de euro ma insuram.pai de unde frate banii astia ca doar ce am terminat cu atestatele si cardul tahograf.daca tot scolesc ei si angajeaza tot ei nu ar fi normal sa opreasca ei esalonat pe durata contractului cu ei???toata lumea e pe japca frate
NIKO-1967
Junior

Mesajde andreicuc » 16 Apr 2011, 16:56

frate horatiu ...eu am mai facut o data scoala de soferi nu am nevoie sa o fac la dumagas...si daca ei insinueaza ca te invatza meserie in 1 luna si mai ales acolo in curtea lor..sa fim seriosi..nu am nevoie de serviciile dumagasului..sunt prea mizerabili..chiar si pt incepatori..prefer sa mai stau pe tusa..mai ales pt 1000 de euro..is inconstienti..pai io de unde draq sa am sa le dau banii astia..exact ca la global recruting ala..numa ca ala cerea mai putzin..haha:))) eu zik sa mai stati pe tusa..si la edy ii mai bine dak puteti intra..bafta
andreicuc
Junior

Mesajde horatiu » 16 Apr 2011, 19:07

hai sal'tare ...inca odata,cred ca am spus clar.....eu am sunat si am primit aceste informatii,deci soala nu o platesti in intregime tu,doar jumara din ea,care si aceasta jumara o platesti esalonat,singurul lucru pe care il platesti este caminu unde stai 30 zile..aaa si nu se numeste soala..este de fapt un curs de pregatire..iar parerea mea chiar nu conteaza eu nu am facut decat sa postez ceva clar,fiecare decide pentru el ce este mai bine,dar tinand cont ca 95% din firmele de pe piata de munca romaneasca vor traditionala "experienta,, stau si ma intreb oare e mai bine sa stai pe tusa? credeti ca daca existau firme angajau fara experienta mai tipam noi unde ne mai angajam noi astia fara? nu contest faptul ca exista asta clar dar cred ca suntem 100 de persoane pe un loc.....iar 95 % e tot parerea mea.
exista doua tragedi in viata,una este sa nu obti ceea ce iti doresti,iar cealalta este sa obti.
horatiu
Junior

Mesajde andreicuc » 16 Apr 2011, 22:12

bhun horatiu eu te inteleg..dar platesti caminu+mancare + bani de cheltuiala si ajungi in luna accea sa consumi vreo 800-1000 lei..si mai ai si sanse sa nu treci asa zisul curs si vi acasa pe gaura totala..deci nush ce sa zik..pt cei care sunt din craiova merita zik eu...bafta..
andreicuc
Junior

Mesajde Gongy » 16 Apr 2011, 22:59

andreicuc scrie:bhun horatiu eu te inteleg..dar platesti caminu+mancare + bani de cheltuiala si ajungi in luna accea sa consumi vreo 800-1000 lei..si mai ai si sanse sa nu treci asa zisul curs si vi acasa pe gaura totala..deci nush ce sa zik..pt cei care sunt din craiova merita zik eu...bafta..

pai cum adica sa nu-l treci ? nu te simti inca pregatit pentru meseria asta ???
am prieteni care lucreaza la Duma de ani de zile, si nu au probleme de nici un fel .
Gongy
Administrator

Locul de munca: Dianthus Company

Următorul

• Advertisement

Înapoi la INCEPATORII : Intrebari si raspunsuri