Firme care angajeaza soferi de TIR FARA EXPERIENTA.

Au si ei dreptul la un inceput si la ajutor!

Re: Firme care angajeaza soferi de TIR FARA EXPERIENTA.

Mesajde arthur » 12 Oct 2011, 10:18

Am vorbit ieri  cu un sofer de la firma Lazar  si a zis ca la ei se fac interviuri pentru angajari in fiecare sambata la Bascov langa Pitesti. Chipurile tre' sa te duci personal pana acolo, si acolo cum ai noroc. Orice informatie e bine venita, credeam ca la cati membri are forumul asta o sa gasesc o gramada de informatii utile dar se posteaza pe forum odata la SF. Asteapta, doar critici dure la adresa incepatorilor.
arthur
Incepator

Advertisement

Mesajde horatiu » 12 Oct 2011, 10:54

arthur scrie:Am vorbit ieri  cu un sofer de la firma Lazar  si a zis ca la ei se fac interviuri pentru angajari in fiecare sambata la Bascov langa Pitesti. Chipurile tre' sa te duci personal pana acolo, si acolo cum ai noroc. Orice informatie e bine venita, credeam ca la cati membri are forumul asta o sa gasesc o gramada de informatii utile dar se posteaza pe forum odata la SF. Asteapta, doar critici dure la adresa incepatorilor.
din cate stiu eu la LAZAR soferi fara experienta trebuie sa faca un curs care costa ceva banuti,cel mai bine dai un telefon,si daca tot ai vorbit cu soferul de la ei de ce mai cauti si alte informatii aici???..tot ce ar trebui sa intrebi, el era in masura sa iti explice,si daca fac angajari nu ti se pare normal sa te duci la interviu???  si crezi cumva ca toti membri acestui forum cunosc date despre lazar co.?..si nu in ultimu rand, in opinia ta care sunt criticile aduse incepatorilor???...mai ales ,,DURE''..cred ca ar trebui sa citesti mai bine acest forum inainte de a posta si a face ,,acuzatii''..gen ,,critici dure la adresa incepatorilor''.
exista doua tragedi in viata,una este sa nu obti ceea ce iti doresti,iar cealalta este sa obti.
horatiu
Junior

Mesajde blondul » 13 Oct 2011, 17:54

varule ce rau te-ai facut de cand ti-ai schimbat locul de munca !! ajuta ca si tu ai fost ajutat zi unde te-ai angajat acuma pe 2000 de e . si ia un coleg 2 cu tine !!! ma iei si pe mine in ianuarie cu tine pe cabina daca ma lasa broasca cu ochii in soare?
  Hai bafta si mai vb ne mai vedem pe traseu !!!
Meseria e brățară de aur !!!
blondul
Junior

Mesajde horatiu » 13 Oct 2011, 22:40

blondul scrie:varule ce rau te-ai facut de cand ti-ai schimbat locul de munca !! ajuta ca si tu ai fost ajutat zi unde te-ai angajat acuma pe 2000 de e . si ia un coleg 2 cu tine !!! ma iei si pe mine in ianuarie cu tine pe cabina daca ma lasa broasca cu ochii in soare?
  Hai bafta si mai vb ne mai vedem pe traseu !!!
tu vorbesti vericule...care ai lasat hartalu cu ochii in soare si te-ai dus la broaste pe 1800 salar fix?... coleg ce sa zic am ca se lucreaza in echipaj...da nu mai bine iei tu ?..ca tot esti singur pe tomberonu ala de stralis:))....si inca ceva baieti...hartaltrans inca fac angajari..grabitiva cu dosarele....va doresc multa bafta.
exista doua tragedi in viata,una este sa nu obti ceea ce iti doresti,iar cealalta este sa obti.
horatiu
Junior

Mesajde arthur » 14 Oct 2011, 09:25

Da, eu mai am putin si fac anul de cand caut si in afara de respingeri mai am parte si de critici gen: bah baiatule tu vrei sa te urci direct pe 40T?, o iei si tu usor cu un papuc dupa aia pe o dubita, 3,5T, 4,6T, 7,5T, 12T etc..Am 33 ani, daca respect graficul lor cred ca pe la 45 ani abia ajung sa conduc un 22T. Eu sunt satul de teori din astea, pur si simplu caut sa gasesc pe cineva sa ma ia si pe mine sub aripa lui, nu visez sa i-mi dea mie cineva ultima generatie de camion si sa castig eu cele mai multe E-uri.
arthur
Incepator

Mesajde bobby88 » 18 Oct 2011, 14:54

Salutare,tocmai ce m-am inregistrat si eu pe forum si tin sa precizez ca imi pare foarte rau sa vad ca nu sunt doar eu in situatia aceasta "noroioasa" sa-i spun asa de sofer fara experienta.Am 23 de ani si tocmai ce am adaugat si eu literele C,D,C-E,D-E alaturi de B...m-am si mutat in chirie in Timisoara in speranta ca ma va ajuta sa prind ceva(e dauna totala acasa in valea jiului :))minerit=moarte sigura,ori de foame ori prin explozie),urmeaza sa obtin si atestat de marfuri generale +card taho. in scurt timp!Asa ca am luat in considerare si sper sa apuc si eu zilele astea sa dau pe la Hartl poate am si eu noroc desi nu prea am sperante mari!Am sa caut si eu un sofer "profesor'' caruia poate`i va placea tuica de prune de la mama ei :)))...stima! 8)
" Indiferent ce vei face în viată va fi nesemnificativ. Dar este important să faci ceva pentru că nimeni nu va face"
bobby88
Nou venit

Mesajde cezar_sz » 18 Oct 2011, 18:39

din cate stiu eu ar mai si VLASE la SLOBOZIA daaaaar daca nu ai experienta te baga pe o perioada nedeterminata pe camioane de 7 tone la distributia de bauturi in reteaua de magazine cu care are relatii de colaborare si te freaca acolo pt un 15 milioane lunar pina considera ca te pricepi sau te lauda vreun lingau de-al lui. Abia atunci ai sanse sa prinzi TIR-UL si atunci incepe circul.Consumul de carburant,programul ,etc.....
in fiecare zi avem cate ceva de invatat.
cezar_sz
Incepator

Mesajde ionut_90 » 19 Oct 2011, 14:16

Stie cineva vreo firma din Constanta care angajaza incepatorii pe camion ?
Experienta pe camion de 40 t am ~ 20.000 km, facuti cu tatal meu care lucreza la o firma de transport containere, dar evident ca nu ii pot dovedi, pt ca nu am fost angajat.
Multumesc anticipat !
ionut_90
Incepator

Mesajde Valentyn » 19 Oct 2011, 17:58

Fratilor eu am trimis un CV-u la astia de la Dumagas si am fost sunat si mi-a explicat cum stau lucrurile. Stau cam asa 1 luna de zile faci niste cursuri care ptr. inceput costa 400 ron +150 ron cazare la camin ptr. luna respectiva  si dupa aceea daca esti apt faci colaborare cu ei.Ca salar platea 8E /100km intern si 10E / 100km extern plus diurna care nu mi-a spus cat este.Si cam asa stau treburile;  bine dupa aia opreste esalonat din salar cursurile pe care le faci. si contract pe 12 luni.
Valentyn
Nou venit

Mesajde AlexVAL » 19 Oct 2011, 23:26

Valentin, Dumagas ti-a zis asa ca de bun venit " hai la noi, ca vezi tu..." platesc pe naiba, a lucrat si finul meu acolo, n-a stat mai mult de 6 luni si a platit ce avea de platit si a reusit sa plece in final. Si eu am 20 de ani, am atestat, card, BE,CE si inca nu am gasit nimic, doar promisiuni si fara experienta, nu va putem angaja. Nu prea disper, singurul lucru este ca mie necaz ca am platit bani pentru porcariile astea de atestat si card cand vezi apoi ca nu ai sanse datorita experientei sa profesezi. De parca toti astia au fost experimentati la vremea lor si erau deja invatati sa conduca TIR de 40T. Am un prieten, a fost norocos, a nimerit la o firma 1 saptamana proba de lucru si face numai Georgia, iese la 1000 de euro lunar, se incadreaza la consum, masina curata cu revizii la timp, si nu avea decat 3 luni pe comunitate cu unchiu sau, dar nedovediti pentru ca nu era angajat. Dar a intrat la ala si se descurca cu TIR de 40 de tone o Scanie. Daca esti ambitios, curajos si vrei sa inveti, o faci si singur si nu-ti trebuie soferu experimentat care iti arata el de toate, ca si el a fost la fel cand a luat primadata permisul, era tufa si a stat pe langa altii. Eu unul chiar nu ma stresez, spun doar, ca am platit astea si macar sa fi profesat cat de cat sa-si scoata banii, nu sa ma uit la ele...Am facut timp de 3 luni comunitate doar cu Dacia Papuc 1.9 Romania - Germania, chin sa dormi in dacie, bani prea putini pentru o cazare undeva, dar daca faci chiar si cu ceva mic, exista sansa sa te angajezi pe undeva. Acum ca a venit iarna nu prea mai are ala de lucru, masina a intrat in revizii pentru ca la atatia km zi de zi, s-a ales prafu de bucsaraie si ambreaj, zilnic sa duci 800 kg. Acum mai am o promisiune la cineva pe basculante aici in tara in Arges, iti dai seama daca merg apoi la alta firma de transport si sa ma angajez pe TIR, pai nu ai experienta, dar am mers cu camioane. Am mers chiar si cu TIR de 25.25 m in Suedia la un prieten suedez, numai ca nu am reusit sa fac actele, ff greu cu actele, aveam posibilitate sa intru chiar si fara experienta. Daca stiti engleza unii dintre voi, va descurcati de minune in afara cu masina mica si mare, poti intreba pe oricine etc...daca nu sti, atunci e cel mai naspa. Eu stiu aproape perfect, mi-a fost greu prima saptamana de transport, apoi m-am obisnuit apoi, acum momentan nu are de lucru, indata ce are a zis ca ma cheama la loc, cu acelas tip de masina, dar merg mai mult de 10-12 ore, ca 15-16 ore mergeam pe zi si o dacie te solicita mult mai mult, mai ales ca nu ai confort in cabina mica. Oricum eu sa-mi scot macar investitia de am facut-o cu atestatele ca sunt si alte domenii unde pot gasi ceva mai ok chiar si in afara si ma pish pe  ea de soferie ca numai e ce era odata, cel putin firmele din RO sunt de tot rahatul. Daca prind sa profesez bine pe camion(bascula sau cap tractor + semiremorca basculabila, cat merge treaba stau la ala, cand so ivi undeva ma bag acolo, sanse exista pe oriunde. NU ma duc la jeguri ca dumagas, lazar company etc..sa platesc cursuri si sa te nenoroceasca ei cum stiu mai bine. Prefer sa fac cursa astuia cu dacia, si ies undeva la 25 de mil pe luna cand are transport de facut, merg mai multe ore, dar ajung mai repede, cu 100 -110 km/h. Acum ce sa zic, va urez tuturor bafta si nu disperati ca o sa gasiti la momentul oportun, feriti-va de tepari sau de bataie de joc, mai ales cei cu familii, noi astia solo nu e asa greu, dar pentru familisti ca tre sa aduca un ban acasa e ff greu si sa mai lucrezi si la jeguri din astea. Drumuri bune sa aveti!
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
AlexVAL
Junior

Locul de munca: LEATRANS LTD

Mesajde likka » 21 Oct 2011, 16:06

pe 31-10-2011 ora 13 incepe cursul de la dumagas am vb eu cu ei azi....peste tot e greu dar daca nu incepi de undeva nu o sa faci experienta asta niciodata
Imagine
likka
Global Moderator

Locul de munca: U.C Romania

Mesajde AlexVAL » 21 Oct 2011, 23:03

corect, asa este, dar decat sa ma duc la prapaditii aia de la DumaGas, mai bine imi caut alt job ca nu stau numai in domeniul de sofer, mai stiu si altele....dar vroiam sa lucrezi si eu putin, imi plac camioanele.
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
AlexVAL
Junior

Locul de munca: LEATRANS LTD

Mesajde geokox » 22 Oct 2011, 16:44

sal la toata lumea de pe aici pe zona moldovei nu avem firme tot aud de timisoara cluj bucuresti craiova etc as dori sa incerc si eu dar sa fac un drum la timisoara sa ma vada aia si sa spuna va contactam noi ...nu vreau sa supar pe cineva dar daca stie cineva o firma prin zona moldovei si stie ca fac angajar .Va multumesc si va doresc DRUMURI BUNE
geokox
Incepator

Mesajde waly68 » 23 Oct 2011, 17:12

sal colegilor.nu sunt un incepator  si lucrez pt kim johansen danemarca. stiu veti spune ca nu e o firma asa de buna.nici eu nu sunt de acord cu unele lucruri ce se petrec aici .dar cand nu sunt de acord cu ceva le spun.pt un incepator e o firma bun  sunt corecti la bani majoritatea curselor sunt fixe deci pt cineva care nu alucrat pe comunitate prinde bine la experienta .singura conditie e sa treceti testul .nu e imposibil .au venit foarte multi colegi noi,care nu au avut de a face cu tirul prin romania si au reusit.deci care e dispus poate suna la firma din danemarca oricand.citeam un discurs al unui coleg ca la duma trebuie sa platesti pt asa ceva. aici e gratis si daca nu te acomodezi poti pleca oricand.deci bafta tuturor
waly68
Nou venit

Mesajde christian1977 » 23 Oct 2011, 21:37

Salut la toti  colegii  mai este cineva interesat pentru a merge impreuna la Dumagas ,ca din cate am    aflat nici cu  Hartltrans  nu este o sfaraiala  bani se dau putin  de ambele parti .Vreau sa  sun  maine  la Dumagas  si  sa  cer  cateva detalii  de  conditiile  contractuale ,se poate pleca daca gasim ceva mai bun dupa 6-7 luni eu stiu care sunt procedurile si pretentiile de ambele parti .Multumesc  !  p.s  daca vreti sa  vorbim in particular nr meu de  telefon  :0723  385 612  bip si sun eu .
christian1977
Nou venit

AnteriorUrmătorul

• Advertisement

Înapoi la INCEPATORII : Intrebari si raspunsuri