Atestat Transport Marfa CPI

Au si ei dreptul la un inceput si la ajutor!
  • Advertisement

Re: Atestat Transport Marfa CPI

Mesajde roby » 07 Ian 2013, 15:23

multumesc, ma gandeam sa nu fie problema gen sa nu fie recunoscut sau stiu eu..
roby
Nou venit

Advertisement

Mesajde Andreiliviu105 » 07 Ian 2013, 15:43

eu am facut pentru atestate la o scoala de soferi( cea la care am facut si scoala pt c si e) si era acreditata de cei de la Ifptr si nu am avut probleme :) succes :)
Viata are prioritate!
Andreiliviu105
Junior

Mesajde liviu_crys » 07 Ian 2013, 21:04

roby scrie:buna ziua tuturor, sunt nou pe aici...am fost azi si m-am inscris sa-mi fac Atestat CPI si mi-a zis domnul de acolo ca in 28 am niste ore la teoretic si in 2 feb am examen...se poate sa fie asa scurta pregatirea? inca ceva, nu am fost la ARR, ci la o firma de transport public in comun din Baia Mare(URBIS) ...tot asa e valabil si acest atestat ca si cel de la ARR? drumuri bune  :)

Salut, te-a programat cam tarziu, dar cred ca depinde de data examinarii din fiecare oras.eu de exemplu dau examenul pe 12 ian si cred ca atestatul marfa Cpi e cel mai greu dintre toate.eu am si ADR-ul si mi s-a parut mult mai usor examenul,iar cum pe la cursuri nu voi ajunge pentru ca lucrez, ma voi stradui sa invat acasa cat mai mult. Stiti cumva pe ce se pune accent la primul test de 40 de intrebari(mecanica, timpi de conducere etc.etc)?
liviu_crys
Incepator

Mesajde f aurel » 09 Ian 2013, 20:16

La CPI marfa ai 40 de intrebari si studiul de caz
intrebari ai cam din toate si timpii de conducere si mecanica si ...........
si 20 de intrebari am dat la atestatul de persoane
Viata trebuie traita ,nu da-ti cu piciorul
f aurel
Incepator

Mesajde Fratila Bogdan » 22 Ian 2013, 01:18

Buna seara oameni  buni....m-am tot uitat peste toate mesajele scrise de unii si de altii...m-au ajutat destul de mult....dar am o mica nelamurire...daca ma poate ajuta cineva...nimeni nu a zis mai exact la intrebarile cu raspuns direct ce fel de intrebari sunt...adica sunt la fel ca cele de pe calculator? si daca da....voi ati dat varianta de rasp la fel?? adica asa lunga si bine definita? mie unu nu imi intra in cap toate denumirile exacte...doar cand le vad in variante de raspuns stiu care e corecta.....asa ca intrebarea mea este: la rasp directe,trebuie sa scriu raspuns ca "la carte" sau doar o parte....sau cu cuvintele mele? Sper ca nu sunt penibil cu postarea asta....si sa ma puteti ajuta fara sa rade-ti....;) Va multumesc!
Ultima oară modificat de Fratila Bogdan pe 22 Ian 2013, 19:35, modificat 1 dată în total.
Fratila Bogdan
Nou venit

Mesajde Andreiliviu105 » 22 Ian 2013, 11:49

Salut colegu. Cand am dat eu CPI l-am intrebat pe domnu` care m-a examinat daca trebuie sa dau raspunsurile ca la carte( le invatasem stiam bine dar m-am cam emotionat si mai uitasem )  si dansul mi-a spus ca el apreciaza mai mult daca spun cu cuvintele mele , nu sa spun motamo . Iar la studiile de caz la fel mi-a spus sa scriu cu cuvintele mele .:)Succes
Viata are prioritate!
Andreiliviu105
Junior

Mesajde ioss » 22 Ian 2013, 15:08

Eu am dat examen pentru toate atestatele in aceeasi zi ( marfa cpi, agabaritic si adr). Prima data am dat examenul pe calculator pentru fiecare atestat in parte, dupa care am trecut la partea a doua (proba scrisa, raspunsuri directe). Aici poti sa formulezi diferit raspunsul, dar urmareste sa aiba acelasi inteles, bineinteles ca sunt si intrebari gen" Ce informatii trebuie sa mentioneze conducatorul auto la introducerea diagramei in aparatul tahograf?" la care trebuie sa dai raspunsul exact. La partea a treia( studiu de caz) aceeasi poveste, nu ai cum sa tii minte toate cuvintele exacte, mai formulezi cu cuvintele tale, nu o sa te depuncteze nimeni pentru asta. bafta
ioss
Incepator

Mesajde Fratila Bogdan » 26 Ian 2013, 22:23

Gata colegii!!! am terminat si cu asta!! azi am dat examenele...m-au innebunit...dar na..asta e! Si...ca un sfat pt toti ceilalti care urmeaza sa dea examenele astea...fratilor..mergeti la cursuri...chiar ajuta! Drumuri bune si sa ne auzim cu bine
Fratila Bogdan
Nou venit

Mesajde marius28 » 27 Ian 2013, 01:31

colegii puteti sa imi spuneti si mie la ce varsta imi dau voie sa dau ADR. acum am 19ani. toata stima si respectu!
marius28
Nou venit

Mesajde Andreiliviu105 » 27 Ian 2013, 01:34

Din pacate doar la 21 de ani :) (asa m-au informat cei de la arr ca am vrut si eu sa fac)
Viata are prioritate!
Andreiliviu105
Junior

Mesajde marius28 » 27 Ian 2013, 10:38

ms colegu.stiu un coleg care a dat acum 1 luna adr si are 19 ani si i l-au si eliberat  cei de la ARR
marius28
Nou venit

Mesajde ioss » 27 Ian 2013, 14:01

marius28 scrie:ms colegu.stiu un coleg care a dat acum 1 luna adr si are 19 ani si i l-au si eliberat  cei de la ARR

Inainte puteai sa aplici de astestate de la varsta de 18 ani, dar dupa intrarea in vigoare a noului cod rutier( 19.01.2013) varsta obligatorie este de 21 de ani, atat pentru permis cat. C+E cat si pentru atestate.
ioss
Incepator

Mesajde Ionutzfcs » 27 Ian 2013, 17:16

Eu acuma fac atestatu şi am 18 ani :D
B , C , B+E , C+E, Atestat ,Cartela .
Ionutzfcs
Nou venit

Mesajde maramu` » 27 Ian 2013, 17:39

daca ai permisul luat poti sa mergi sa faci atestatul. incepand cu 19.01.2013 nu mai poti in schimb sa faci scoala de soferi pentru categoria C+E. insa daca faci numai categoria C poti sa mergi in continuare la atestat.
mai pretine io si tu, shohan n-om vede raiu!
maramu`
VIP

Mesajde Ionutzfcs » 27 Ian 2013, 17:56

Corect , şi eu daca am permisul cu gradele B  , C, B+E , C+E si atestatul pot să lucrez pe camion de la 18 ani ? : )
B , C , B+E , C+E, Atestat ,Cartela .
Ionutzfcs
Nou venit

AnteriorUrmătorul

• Advertisement

Înapoi la INCEPATORII : Intrebari si raspunsuri