Ce invatati la scoala de soferi??

Au si ei dreptul la un inceput si la ajutor!

Re: Ce invatati la scoala de soferi??

Mesajde cico_3504 » 11 Aug 2012, 23:25

ai dreptate,aici ar trebui sa incercam sa facem ceva,eu unu sunt bucuros sa vina altii mai tineri,dar vreau ca sa fie pregatiti cel putin la teorie si experienta o face ulterior,e ceva utopic dar....mai sper,haha
Carnet de conducere au foarte multi dar putini stiu sa si conduca,pentru acestia respectul meu
cico_3504
Global Moderator

Advertisement

Mesajde MARR » 12 Aug 2012, 12:35

salut toti colegi de pe acest forum si respectul meu pentru cei cu experienta,dar sa va relatez ceva: citi dintre cei cu experienta au iesit (la vremea lor)de pe bancile scoli doxa de soferie si cu experienta,va spun eu nici unul, toti ati AVUT sansa sa o luati de la zero, sansa pe care noi nu o avem , asta oferea CEAUSESCU,noi avem un handicap mare de a lucra ca incepatori,tote firmele,(mai putin care se stiu) nu iti dau nici macar sansa de a arata ce sti . Cu ce va ajuta colegi experimentati mecanica la masinile cu calculator din ziua de ce le puteti face voi daca ele au calculator si foarte multe protecti electonice, si cutie de viteza automata nu stiu ce ati putea sa le faceti .referitor la legislatia si examenele cu arr-ul as spune asa ,de geaba invat eu si iau certificatul profesional daca eu nu am unde sa profesez si toate acestea se invata din mers pt ca ,asa este peste tot "nimeni nu s-a nascut invatat"eu vin dintr-un domeniu unde tot asa se proceda ca si aici ,am avut ambitie am invatat si i-am depasit pe asa zisi cei experimentati "daca ai ambitie inveti orice".Referitor la proba de lucru pe care trebuie sa o dai la angajare ,am dat si eu una ,cu toate ca nu am condus tirul decit 5 minute si am fost declarat admis,(proba a constat in mers inaite 30 minute cu intrare in giratoriu strins si parcare  de 90 grade cu spatele)deci daca am avea si noi incepatori sansa macar sa aratam ce stim practic, am avea mai multe sanse si nu am mai scadea salariul celor experimentati,dar noi nu avem aceasta sans, de acea nu mai atacati incepatori si acordatile si lor o sansa de a invata din experienta DVS  luatine si pe noi pe cabina sa invatam . Va respect pe toti soferi si am o stima pentru cei experimentati care ne dau si noua incepatorilor sfaturi LA REVEDERE
MARR
Incepator

Mesajde mariusdafxf » 12 Aug 2012, 13:14

Nu soferii cu experienta au scazut sansele incepatorilor de angajare,oferta de soferi este mai mare decit cererea,iar ca sa te iau pe cabina pot doar ca pasager iar faptul ca te-ai plimbat prin europa nu cred ca se considera ca experienta.Da pe timpuri am avut alte sanse dar ginditiva cum era privit un sofer atunci si cum este acum,99% ne-am facut soferi ptr ca nea placut aceasta meserie in primul rind si apoi ptr cistigurile materiale.
Foarte multe probleme mecanice cu care te poti confrunta la MASINILE ASTEA NOI CU CALCULATOR sint probleme care daca ai un minim de cunostinte mecanice le poti rezolva pe loc fara implicarea unui service,conteaza foarte mult la un patron. Daca vrei cu adevarat poti ,cine a spus acest lucru a stiut ce spune.
cine stie cunoaste
mariusdafxf
Junior

Mesajde luigi » 12 Aug 2012, 22:52

MARR.....eu nu am experientza ca sofer (am facut doar 4 curse externe) dar eu ma intrebam de ce sunt puse intrebari de mecanica .....unele chiar complicate....pe care nu le poti sti daca ai facut liceul de muzica .....si atunci ori te lasa sa copiezi .....ori garantat 60% nu vor lua permisul sau atestatele in vecii vecilor.....nu este vina elevului .....ci a sistemului care ar vrea niste soferi pregatiti in toate domeniile ....dar nu se poate in cele citeva ore .....deci aceasta scoala de soferi nu e scoala .......sa stii ca acum 30 de ani  un sofer dupa ce termina scoala pleca f. repede in cursa.....eu cred ca acum....99.9 % din promovatzi nu au curaj sa plece in cursa ...DE CE ? .....asta cu condusul  se invatza relativ repede......problema e ca patronii nu prea au rabdare cu incepatorii pt. ca ca le pot distruge masinile ....si costa o gramada de bani .....eu asa cred ....fiecare patron cred ca gindeste ca incepatorul sa invetze pe masina altuia si el sa l ia dupa ce invatza...poate gresesc nu stiu ..

luigi
Incepator

Mesajde cico_3504 » 13 Aug 2012, 02:59

Ma repet,eu nu vorbesc despre experienta,sunt de acord ca atunci cind esti incepator nu ai de unde sa o iei ca nu se vinde la pachet sau la taraba,eu vorbesc despre lucrurile elementare ale meseriei,coompletarea diagramei,folosirea ei si a tahografului,foaia de parcurs,cmr,adica cele de care te lovesti zilnic.Sunt de acord ca nu poti invata acum mecanica si nici nu cer acest lucru dar pentru mine unul faptul ca un coleg incepator habar nu are ce e o faie,cum se complecteaza e foarte deranjant,pai noi vrem sa fim soferi profesionisti,dupa mine asta presupune ca cel care face o scoala si devine profesionist sa gindeasca si profesionist,aici e buba dupa mine,asta pe linga bataia de joc a celor care fac aceste cursuri si iau banii de la incepatori
Carnet de conducere au foarte multi dar putini stiu sa si conduca,pentru acestia respectul meu
cico_3504
Global Moderator

Mesajde MARR » 13 Aug 2012, 22:35

DA colegi aveti dreptate intrun fel, eu ce sa zic sint suparat pt ca nu mi se acorda o sansa sa arat ce stiu practic nu cum aud ca sint incepator imi inchid tel in nas , colegu mariusdafxf nu te supara pe mine eu am spus despre mecanica in cazul meu pt ca,eu  am tot felul de motoare acas si nu pot sa spun ca sint in necunostinta de cauza despre mecanica, nu discut  cunostitele despre mecanica  la alti colegi referior la complectarea actelor(diagrama,cmr,etc )am fost pusi la examen cu arr -ul sa le complecta si nu a fost chiar  exagerat de greu sa le complectam (asta pentru mine) VA doresc drumuri bune sa aveti, si sanatate
MARR
Incepator

Mesajde Gongy » 13 Aug 2012, 23:01

pentru marr, uite o sansa sa arati ca esti pregatit macar teoretic pentru meseria asta:

http://www.soferii.ro/Forum/index.php/topic,7998.msg57619.html#msg57619
Gongy
Administrator

Locul de munca: Dianthus Company

Mesajde cico_3504 » 14 Aug 2012, 00:14

Deci inca nu avem un cistigator,hahhah,atunci succes marr,ia macar tu locul oferit si aratane ca sunt si incepatori pregatiti,
cico_3504
Global Moderator

Mesajde alex72 » 14 Aug 2012, 15:50

Colegu cico din pacate nu pot decat sa ti dau dreptate. Probabil ca la noi scoala e facuta sa ti ia banii nu sa ti dea abc ul...
alex72
Nou venit

Mesajde romanu1 » 14 Aug 2012, 16:23

cico_3504 scrie:Salutare,
observ ca  in actualele scoli care formeaza soferi de categoria C,deci profesionisti,nu se invata cam nimic.Nu vreau sa se dea nume de scoli pentru a nu le face o reclama dar sunt interesat sa vad daca aceasta perceptie a mea este corecta.Adica chiar nu va invata nimic in afara de acele teste de circulatie si o conducere sporadica a unui camion?? Nu de alta dar eu cred ca trebuie sa va invete si ABC-ul meseriei,respectiv cum sa complectezi o foaie de parcurs,un CMR,cum poti utiliza o diagrama sau tahograful,etc.Astept cu interes raspunsurile voastre,ale celor incepatori pentru a vedea daca am inteles corect,nu de alta dar dupa mine acei instructori sunt nu numai inconstienti dar pot fi numiti indirect si criminali,asta deoarece atunci cind pregatesti aiurea un om care conduce o masina de peste 22 tone iti asumi  si responsabilitatea  pentru ce ar putea face ei

eu in scoala nici nu mia aratat ce e diagrama sau cardul taho mai nou.....tre sa intrebi tu si sa faci pe prostul chiar daca ai cunostiinte minime ca altfel el te lasa in pace....nu inveti nimik oricum dar macar sa iti explice ce trebiu explicat adica sa isi faca datoria ceea ce in romania  e greu....
drumuri bune
romanu1
Junior

Locul de munca: tnt expres

Mesajde cico_3504 » 14 Aug 2012, 18:16

pai aici e buba,nu trebuie tu sa faci pe prostul si sa il intrebi,ar trebui ca cel care ti-a luat banii sa te si invete.Uite un exemplu de unde lucrez eu,aici chiar daca ai 15 ani de soferie sau 2 ani esti tratat la fel,respectiv cind esti angajat prima data faci un training unde ti se explica cum se foloseste tahograful,cum trebuie lucrat,care sunt timpii condus,merge cu tine cineva si iti explica cum se alimenteaza,cum se verifica masina,deci in concluzie ti se spune ca la prosti[cum ar veni] apoi esti pus sa semnezi ca ei te-au prelucrt si gata.Gaselnita este ca pe urma daca ai incurcat ceva e treaba ta,ei te-aau invatat.Asta as fi dorit si eu la o scoala de soferi profesionisti,
cico_3504
Global Moderator

Mesajde MARR » 14 Aug 2012, 22:23

Da colegu am sa iti raspund la primul traseu cel cu plecarea de la Slatina :de Luni DE LA ORA 09:00 pina Vineri la ora 00:45 sint 5 (cinci) programe  nu 6 (sase) cum ai afisat deci informati eronate ;iar cu cele 2 bonuri ai incalcat Regulamentul Nr 561 -Art:6 (1) Va  Salut 
MARR
Incepator

Mesajde cico_3504 » 14 Aug 2012, 23:39

pentru ai raspunde lui si a intra in cursa pentru un loc de munca raspunde la subiectul unde a postat el,vezi ca ai linkul,[nu ca mar deranja ca ai raspuns aici,dar acolo e concursul]
cico_3504
Global Moderator

Mesajde Mario Bandit » 15 Aug 2012, 01:44

MARR scrie:Da colegu am sa iti raspund la primul traseu cel cu plecarea de la Slatina :de Luni DE LA ORA 09:00 pina Vineri la ora 00:45 sint 5 (cinci) programe  nu 6 (sase) cum ai afisat deci informati eronate ;iar cu cele 2 bonuri ai incalcat Regulamentul Nr 561 -Art:6 (1) Va  Salut

asa ai facut mihai ??  8) 8) 8)
Imagine
Va rog sa respectati regulile forumului !! http://www.soferii.ro/Forum/index.php/topic,2.0.html .
Mario Bandit
Administrator

Locul de munca: DSV Road Spain

Mesajde MARR » 16 Aug 2012, 13:20

nu ma intereseaza acest gen de concursuri ,aceste cocursuri  mi se par "KATERINCA" la adresa colegilor de breasla incepatori ,am raspuns doar pentru ca am fost provocat,acest coocurs l-am vazut de atunci de cind a fost publicat pe sait,nu mi se pare corect acest concurs, aceasta este parerea si va salut, ultima discutie pe aceasta tema.
MARR
Incepator

AnteriorUrmătorul

• Advertisement

Înapoi la INCEPATORII : Intrebari si raspunsuri