SISTEME DE NAVIGATIE PENTRU CAMIOANE

Despre navigatoare si harti

SISTEME DE NAVIGATIE PENTRU CAMIOANE

Mesajde vali1404 » 12 Sep 2010, 10:32

Am un SNOOPER 7000 TRUCKMATE (cu setari pt inaltime,lungime,greutate) foarte util pt soferii de camioane si AUTOROUTE 2010 pe laptop.Voi,colegii ce folositi?Ce navigatoare sau harti va ajuta sa gasiti locul de descarcare,incarcare,ruta ?
vali1404

Advertisement

Re: SISTEME DE NAVIGATIE PENTRU CAMIOANE

Mesajde guvis » 12 Sep 2010, 13:57

Eu folosesc in primul rand indicatoarele rutiere.Astea sunt sfinte,pe baza lor se dau amenzi.
M-am jucat un pic si cu Map&Guide(il am montat pe masina dar nu il folosesc) si cu Igo primo dar inca nu respecta corect restrictiile de inaltime,tonaj,lungime.
Inca nu am testat Tottom Truck nav ca sa-mi pot da cu parerea dar imi este greu sa cred ca va ruta corect pe nationale unde tranzitul e interzis  sau unde sunt restrictii intr-un anumit interval orar(in special noaptea)
Constitutia ROmaniei
Libertatea de exprimare a gandurilor, a opiniilor sau a credintelor si libertatea creatiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare in public sunt inviolabile.
guvis
Junior

Mesajde vali1404 » 12 Sep 2010, 16:18

e clar ce spui TGX.ce e live e sfant.dar pe ultimii 2 km tot navi te scoate din belea.
vali1404

Mesajde guvis » 12 Sep 2010, 19:46

nu am contestat utilitatea gps-ului
Doar ca multi colegi pun botul la tot felul de vrajeli de "marketing" si scot din buzunar  sume astronomice pentru un amarat de gps care cica ar ruta corect pentru camioane.
Acum cateva luni aveam 800m pana sa ajung la firma dar nu am mai putut vira din cauza lungimii.Mersesem foarte putin pe restrictie de tonaj si a trebuit sa intorc si sa mai merg 18km.Nu are rost sa mai comentez ce rutari faceau aparatele...Italia asta >:(
Constitutia ROmaniei
Libertatea de exprimare a gandurilor, a opiniilor sau a credintelor si libertatea creatiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare in public sunt inviolabile.
guvis
Junior

Mesajde vali1404 » 12 Sep 2010, 20:53

Oooooooo da ITALIA.adevarat in mare parte trebuie sa intrebi oamenii unde este o firma,dar si atunci ai numai 70% sanse sa o gasesti.
vali1404

Mesajde Gelu » 12 Oct 2010, 15:33

Salut,dupa ce am parcurs multe comentarii referitoare la sistemele de navigatie pentru camioane,am retinut ca fiind interesante vre-o trei marci-Snooper S 7000, Becker Z 302,Tomtom 7000-insa nu le gasesc de cumparat;voi cum ati ajuns in posesia lor?
Gelu
Nou venit

Mesajde bogdaaa » 21 Dec 2010, 21:17

Eu unul mi-am pus singur harta de camioane pe tomtom UN TOMTOM MAI VECHI GO 520 caci un gps de la ei  pt camioane este injur la 600 de euro. Asa ca varianta de preferat o harta pusa de mine care e exact ca aceea originala numai ca e pusa de mine...:D
bogdaaa
Incepator

Mesajde albert_303 » 24 Dec 2010, 19:15

am autoroute 2010
Imagine
albert_303
Incepator

Mesajde guvis » 24 Dec 2010, 22:09

bogdaaa scrie:Eu unul mi-am pus singur harta de camioane pe tomtom UN TOMTOM MAI VECHI GO 520 caci un gps de la ei  pt camioane este injur la 600 de euro. Asa ca varianta de preferat o harta pusa de mine care e exact ca aceea originala numai ca e pusa de mine...:D

Asta este si solutia ideala,cu putina rabdare si perspicacitate oricine isi poate face un update la propriul device.
Deocamdata tom tom e no1 in ceea ce priveste rutele pentru camioane.
Constitutia ROmaniei
guvis
Junior

Mesajde oldtrucker » 30 Ian 2011, 09:57

Servus tuturor! Eu unul sunt foarte multumit de urmatoarea combinatie : Laptop - antena GPS - program navigatie MAPFACTOR 9.3 .  Are rutare expres pt camioane  , lungime , latime, inaltime, greutate, locuri de ocolit ,co alternative de ruta. Sunt foarte multumit de el. Ieftin ( programul dwl, cu bittorent- antena 200 lei). Am si AUTOROUTE 2010 , iar cand i-mi fac ruta vad ce-mi da autoroute cu ce-mi da mapfactorul. Mereu au fost foarte aproape unul de altul. Diferente de 3-4 Km. Apoi mapfactorul ma dus pana la adresa ca pe fraier. Drumuri bune
Prostul , nu stie ce vorbeste , pe cand desteptul nu vorbeste ce stie.
oldtrucker
Global Moderator

Mesajde nilac » 30 Ian 2011, 11:04

Oldtrucker, de unde ai descarcat MAPFACTOR? eu ma straduiesc de ceva timp si nu reusesc.pune te rog un link sa putem lua si noi cei care suntem interesati...!!!Multumesc!
DESTEAPTA-TE ROMANE!!!!
nilac
Incepator

Mesajde VT880 » 30 Ian 2011, 11:49

guvis scrie:nu am contestat utilitatea gps-ului
Doar ca multi colegi pun botul la tot felul de vrajeli de "marketing" si scot din buzunar  sume astronomice pentru un amarat de gps care cica ar ruta corect pentru camioane.
Acum cateva luni aveam 800m pana sa ajung la firma dar nu am mai putut vira din cauza lungimii.Mersesem foarte putin pe restrictie de tonaj si a trebuit sa intorc si sa mai merg 18km.Nu are rost sa mai comentez ce rutari faceau aparatele...Italia asta >:(

Hhahahahh,un simplu telefon te scotea din necaz,plus ca ai jucat " necinstit",ai intrat pe restrictie,crezi ca aia a fost pusa pt sania lui MosCraciun !
Cel mai important lucru pe care il  transport e viata mea !

Arată că ești un profesionist – și vei fi respectat !

http://vt880.blogspot.com
VT880
Administrator

Locul de munca: Gottardi Aut.

Mesajde Mihai Doctorasu » 30 Ian 2011, 12:16

Sal. Eu folosesc Tomtom XL si am in el EUROPE-TRUCK 840-2554
Mai bine mort in picioare !!!
Decat o viata-n genunchi !!!
Mihai Doctorasu
Incepator

Mesajde Axle » 03 Feb 2011, 20:41

Gelu scrie:Becker Z 302

Asta [versiunea 8.5.2.122755 (03.12.2009)] l-am bagat azi alaturi de MioMap si iGO pe un terminal Mio DigiWalker C510E.
Insa sunt probleme cu afisarea chiar daca am gasit o arhiva data si un fisier sys pt rezolutia 320X240. Inclusiv cu limba. E o mixtura de romana si engleza. :)
Axle

Mesajde Axle » 05 Feb 2011, 02:30

In noaptea asta am bagat iGO Primo versiunea  8.5.9.153032 din 22.07.2010.
Are si profile de truck. Nu cred ca se compara cu Becker, Mapfactor sau altele, dar pe dispozitivul meu nu cred ca pot pune mai mult de atat. De mers merge bine...in casa. Maine o testez la drum.
Axle

Următorul

• Advertisement

Înapoi la NAVIGATOARE