foaie de concediu

Aici discutati despre programul de condus si de diagrama sau bon :)

foaie de concediu

Mesajde mariomar » 18 Iul 2013, 12:47

stie cineva ce trebuie bifat pe foaia de concediu ca sa poti pleca din firma fara sa faci pauza de 9 ore ? multumesc !!!
mariomar
Nou venit

Advertisement

Re: foaie de concediu

Mesajde Mario Bandit » 18 Iul 2013, 17:00

trage de urechi persoana desemnata / managerul transport , ce face ¿ doarme in post ? da mai multe detali , cine , ce , unde , cand ?
Mario Bandit
Administrator

Locul de munca: DSV Road Spain

Mesajde Gongy » 20 Iul 2013, 09:29

mariomar scrie:stie cineva ce trebuie bifat pe foaia de concediu ca sa poti pleca din firma fara sa faci pauza de 9 ore ? multumesc !!!

Reg 561, art.9, aliniatele 2 si 3 zice asa :
(2) Perioada de timp necesară conducătorului auto pentru a se deplasa la locul de îmbarcare într-un vehicul care intră în domeniul de aplicare a prezentului regulament sau pentru a se întoarce din acel loc, atunci când acesta nu se află nici la locul de reședință a conducătorului auto, nici la sediul angajatorului unde se află locul normal de staționare al conducătorului auto, nu se consideră repaus sau pauză, cu excepția cazului în care conducătorul auto se află pe un feribot sau în tren și are acces la o cușetă.
(3) Perioada de timp necesară conducătorului auto ce conduce un vehicul care nu intră în domeniul de aplicare a prezentului regulament pentru a se deplasa la locul de îmbarcare într-un vehicul care intră în domeniul de aplicare a prezentului regulament sau pentru a se întoarce din acel loc, atunci când acesta nu se află nici la locul de reședință al conducătorului auto, nici la sediul angajatorului unde se află locul normal de staționare al conducătorului auto, se consideră altă muncă

ce zici, te descurci acum ?
Gongy
Administrator

Locul de munca: Dianthus Company

Mesajde Ro Volvo » 20 Iul 2013, 11:35

Va salut!
Cine cunoaste mai bine si poate sa-mi spuna si mie cum se face cu foaia de concediu si cu respectarea programului AETR in acelasi timp. Spre exemplu: Merg (conduc) cu cardul in echipaj din Barcelona pana in Venetia, cobor in Venetia si urc intr-un autocar ca pasager pana in Romania. Ajuns in Romania la Arad. Aici pot baga cardul in tahograful unei alte masini sa plec la Constanta?
In cazul de fata in foaia de concediu, trebuie mentionata depladarea mea ca pasager din Venetia la Arad, dovedita cu biletul de autocar, + 9h pauza de odihna inainte de plecarea in cursa Arad - Constanta...? sau cum? altcineva mi-a spus ca nu am voie sa bag cadrul mai devreme de 45h de la scoaterea din tahograf daca l-am scos in Italia si urmeaza sa-l bag intr-o alta tara, in cazul de fata Romania. Astept un raspuns. Multumesc.
Ro Volvo
Incepator

Mesajde costy67 » 21 Iul 2013, 09:32

@mariomar intrebarea ta este irelevanta.Nu cred ca cineva intelege ce vrei sa afli.Ce activitate ai prestat inainte de plecarea in cursa?@Ro Volvo in acest moment.in U.E. sunt respectate 2 regulamente,respectiv Reg.561 si Reg 3821 si 6 note de orientare.Normele AETR au fost abrogate.Raspunsul la intrebarea ta il gasesti in mesajul postat de Gongy un pic mai sus.Sfatul meu insa este,sa citesti macar in fuga aceste 2 regulamente,astfel incat sa ai cunostintele minime despre legislatia in vigoare!
Imi iubesc familia si meseria   !  Inainte  de a posta pe forum   va rog cititi   viewtopic.php?f=205&t=2     Drumuri Bune!     
costy67
Avansat

justificare pauza zilnica/saptamanala+ perioade extra

Mesajde vonk » 17 Aug 2013, 21:52

Dupa o pauza(vacanta) de 1,2,sau 3 saptamani, la preluarea masinii trebuie inceput programul cu o pauza de minim 9 ore cu cardul in tahograf ?
vonk
Incepator

Re: Cum e legal ?

Mesajde apostu stefan » 17 Aug 2013, 22:19

e corect colegule,dar si foaie de vacanta daca nai stat cele 28 de zile
apostu stefan
Nou venit

Re: Cum e legal ?

Mesajde cri5tian » 18 Aug 2013, 00:53

e corect colegule

De unde știi că este corect?

Iar pentru inițiatorul topicului, răspunsul este că-ți trebuie doar documentul de atestare al activității, care la rândul lui va fi întocmit pentru toată perioada de timp cât nu ai fost în cabină până în momentul reînceperii activității (ora și minutul). Deci nu, nu trebuie (adică nu este obligatoriu). Evident, tu poți reîncepe activitatea direct cu o pauză de 9h, de 11h de cât vrei tu până la urmă, dar legal nu ești obligat, foaia de concediu ar trebui să acopere tot timpul ''lipsă''.
cri5tian
Junior

Locul de munca: Reining Transport BV

Re: justificare pauza zilnica/saptamanala+ perioade extra

Mesajde Mario Bandit » 18 Aug 2013, 04:42

vonk scrie:Dupa o pauza(vacanta) de 1,2,sau 3 saptamani, la preluarea masinii trebuie inceput programul cu o pauza de minim 9 ore cu cardul in tahograf ?

intai de toate hai sa facem diferenta dintre pauza si concediu / vacanta .......

dupa , de unde se face preluarea camionului ? in functie de asta vei vedea ca-ti vor trebuii si una si alta , una , sau nimic , ......
Mario Bandit
Administrator

Locul de munca: DSV Road Spain

Mesajde vonk » 18 Aug 2013, 10:19

Camionul il preiau de la sediul firmei din Romania. Acolo l-am lasat acum 2 saptamani pentru 2 saptamani de vacanta.
vonk
Incepator

Mesajde lumpy » 23 Sep 2013, 15:54

buna ziua . am o nelamurire. daca las camionul in curtea firmei 3 zile pe pauza cu cartela in tahograf, ma duc acasa pe jos si nu conduc nici o masina in aceste 3 zile. la plecare pe foaie de concediu ce bifez?? (am tot citit peste tot si apar contradictii) eu zic ca sofer disponibil ar fi corect, iar ora trebuie sa fie cu 9 ore mai putin fata de cea in care plec??
lumpy
Nou venit

Mesajde otinutu » 23 Sep 2013, 22:06

Buna ziua,
Nu va trebuie foaie de activitati,aveti dovada deja...cardul cu odihna.
otinutu
Nou venit

Mesajde fam_bundyus » 20 Oct 2013, 09:06

Buna,
am si eu o intrebare legat de concediu si anume:
-spre exemplu eu dupa doua saptamani de concediu trebuie sa iau camionul din franta si nu am posibilitatea sa trec pe la firma sa iau foaia de concediu,este ceva ilegalitate daca introduc datele manual in tahograf??
personal nu cred dar nu sant convins.
fam_bundyus
Incepator

Mesajde cri5tian » 20 Oct 2013, 09:34

Trebuie să-ți faci o posibilitate să ajungi, legea nu se aplică în funcție de cheremul nostru și nici în modul economic. Tu, după concediu, ai nevoie în primul rând de ordinul de deplasare, apoi de documentul de atestare a activităților și ulterior, înscrieri manuale ale activităților (în funcție de modul/momentul deplasării pentru preluarea mașinii).
Mai ales că vorbim de Franța...
P.S. De ce nu crezi tu că este ilegalitate?!?... Tu ai fost în concediu și vrei să folosești opțiunea aparatului de introducere manuală a datelor și să declari că ai fost în cabină, în alea 2 săptămâni, nu?
Voi râdeţi de mine că sunt diferit?!?... eu râd de voi că sunteţi toţi la fel!!!
cri5tian
Junior

Locul de munca: Reining Transport BV

Mesajde fam_bundyus » 20 Oct 2013, 09:39

eu asa cred ca nu este ilegalitate,se confirma pe card,nu spun ca si am dreptate,ordin de deplasare cine mai da?,eu nu am avut asa ceva de foarte mult timp
fam_bundyus
Incepator

Următorul

• Advertisement

Înapoi la PROGRAMUL DE CONDUS