Cum se utilizeaza aparatul tahograf la autobasculanta?

Aici discutati despre programul de condus si de diagrama sau bon :)

Cum se utilizeaza aparatul tahograf la autobasculanta?

Mesajde zenx » 27 Noi 2011, 19:32

Buna ziua.

Poate cineva sami explice cum se foloseste aparatul tahograf (cu diagrame, dar modele 'noi' cu display LCD etc..)
in cazul unei autobasculante.
Importanta faptului ca e autobasculanta este ca are deplasari cam reduse in timp (pana la mina si inapoi la santier ~50-60 km) si intre aceste deplasari mai face cateva lucrari la santier (care nu este drum public) de exemplu mutarea pamantului scos de excavator etc.. si soferul face alte lucrari intre deplasari cu camion de expemplu conduce cilindru sau ceva.
Deci in cazul asta cum se foloseste corect aparatul tahograf asa pas cu pas..  ar fi legal in metoda de maj jos?

- Introduce diagrama dimineata la 7
- Face cateva lucrari pe santier cu camion in mod Out of Scope
- Face doua curse la mina sa zicem  ~4 ore de condus
- Ia pauza de 45 minute?
- Face alte lucrari pe santier (in cazul asta se poate ca soferul sa lucreze cu alte masini de constructii si camionul sa fie condusa de altcineva (care nu are atestat) numai pe santier.. trebuie scos diagrama sau nu? se poate ca diagrama sa ramane in camion si altcineva sa conduca pe santier in mod out of scope?)
- Iarasi face doua curse la mina.. 4 ore..
- termina programul de lucru si scoate diagrama..

Deci dupa cum vedeti este putin mai complicat ca are si alte activitati.. nu sunt sigur cand trebuie sa ia pauze si ce se intampla cand e pe santier care nu este drum public.

Multumesc
zenx
Incepator

Advertisement

Re: Cum se utilizeaza aparatul tahograf la autobasculanta?

Mesajde zenx » 30 Noi 2011, 18:25

Chiar nu stie nimeni?
Se poate muta topicul la intrebari pentru ARR.. poate ei stiu raspunsul..
Ar fi important ca sunt PD si nu stiu cum sa fac asta sa fie corect si nu prea gasesc informatii pentru acest caz.. toate informatiile pe care am gasit sunt aplicabile numai in situatia ideala cand scopul este ca soferul sa conduca cat mai mult posibil respectand perioade legale. Deci ar fi fain daca era o firma de transport unde soferul conduce camionul si gata :)) dar e vorba de o firma de constructii unde uneori soferul lucreaza si cu lopata :D ce sa fac atunci? sa montez tahograf pe lopata lui?
zenx
Incepator

Mesajde VIRGIL TIMIS » 01 Dec 2011, 21:33

daca merge pe camp nuti trebe nici licenta ,nici sofer profesionist nici cauciucuri de iarna ex tie ati trebe actele necesare de la tractor agricol cu tot cu sofer agricol
NU M-AM NASCUT SOFER SI NICI NU VREAU SA MOR SOFER......................... VREAU SA MOR PENSIONAR
VIRGIL TIMIS
Avansat

Mesajde cezzar » 01 Dec 2011, 22:43

frate daca l-ai angajat sofer, nu-l mai pui sa dea si cu tarnacopu
pt aia iti trebuie unu cu alta calificare. se numeste salahor sau zilier. asta care ii spui sofer isi face cursele, are grija de masina (adica o tine curata, te anunta pe tine de eventuale defectiuni, ca a trecut vremea cand reparai raba in drum, are grija cum merge cu ea pe unde merge, sa nu faca accidente.) apropos de accidente... dupa ce a tras vreo 4 ore de lopata si tarnacop, tu mai ai curaj sa-l urci la volan si sa-l trimiti in cursa? in fine, asta e treaba voastra, mai ales a soferului care accepta.

din cate stiu eu, daca masina nu se duce mai departe de 50 de km de locul de parcare, nu e obligatoriu sa  se tina cont timpii de condus. trebuie doar sa se incadreze in timpul de lucru. mai intreaba ca nu sunt absolut sigur
Decat putin si prost, mai bine mult si bun!
cezzar
Incepator

Mesajde zenx » 02 Dec 2011, 04:55

@cezzar
Exceptiile cu 50 km se refera numai pt curse regulate la transport persoane sau autovehicule folosite pt depanari, la autobasculante care transporta 'marfuri generale' (piatra :)) ) trebuie si licenta (sau cert. cont propriu) si tahograf daca circula pe drumuri publice.

Si chestia cu sofer... asa e la firme de constructii mai mici.. ca daca ai 20 de angajati si momentan nu trebuie adus nimic cu camionul ce faci? lucrezi cu 19 si lasi ala sa plictiseasca toata ziua? Si e mai bine si pentru el deci nu-i adevarat ca e greu de gasit sofer care accepta treaba.. Ca intotdeauna are ce sa face si primeste si bani frumosi si nu e chiar asa de rau, chestia cu lopata e rar dar se intampla dar de obicei are ce sa lucreze pe santier cu alte utilaje ca ifron, cilindru, minidumper etc... care nu e rau de tot.. si dupa programul de lucru poate sa merge acasa la familia nu ca cei care fac curse internationale.
Si in plus eu as fi mai fericit daca nu facea nimic decat cursele si ingrijirea masinii :) ca ar fi mult mai usor pt mine ca PD.. momentan se pare ca trebuie sa fac o fisa de activitate aproape in fiecare zi pt el..

@Virgil
Uhm.... se pare ca nimeni nu a vorbit despre tractoare si camp :) dar oricum multumim pentru informatii :)

Mersi pt raspunsuri
zenx
Incepator

Mesajde oldtrucker » 02 Dec 2011, 09:56

zenx scrie:Chiar nu stie nimeni?
Se poate muta topicul la intrebari pentru ARR.. poate ei stiu raspunsul..
Ar fi important ca sunt PD si nu stiu cum sa fac asta sa fie corect si nu prea gasesc informatii pentru acest caz.. toate informatiile pe care am gasit sunt aplicabile numai in situatia ideala cand scopul este ca soferul sa conduca cat mai mult posibil respectand perioade legale. Deci ar fi fain daca era o firma de transport unde soferul conduce camionul si gata :)) dar e vorba de o firma de constructii unde uneori soferul lucreaza si cu lopata :D ce sa fac atunci? sa montez tahograf pe lopata lui?

Colegule , eu banuiesc ca se procedeaza ca la orice camion. Nu cred ca o basculanta are alte pachete legislative referitoare la AETR !!!
Prostul , nu stie ce vorbeste , pe cand desteptul nu vorbeste ce stie.
oldtrucker
Global Moderator

Mesajde sxn » 02 Dec 2011, 18:41

E simplu. daca o folosesti in santier doar, nu-ti trebuie nici numar de inmatriculare. daca iese pe drumul public (ulita din sat e drum public si aia), iti trebuie licente si program. Exceptiile sunt trecute in 561 dar nu cred ca zice nimic de autobasculante.
Dimpotriva stiu ca aveau o aversiune ARR stii pe ele, probabil nu degeaba.
Mai mult, soferul in timpul cand conduce alte utilaje e lucrator mobil si trebuie sa aiba un jurnal de activitate.
Corect ar fi sa lase tacho pe alte activitati in timpul acela.
Timpul maxim de exploatare a acestui om poate fi 13-15 ore, timp condus si alte activitati cu pauzele de rigoare.
"Desteapta-te romane !"
Prioritate am intotdeauna, atunci cand mi se acorda !
sxn
Global Moderator

Mesajde Gongy » 04 Dec 2011, 00:05

reg. C.E.561/2006 zice asa: 

Articolul 2

(1) Prezentul regulament se aplică transportului rutier:

(a) de mărfuri cu vehicule, inclusiv vehicule cu remorcă sau semiremorcă, a căror masă maximă autorizată depășește 3,5 tone sau
Gongy
Administrator

Locul de munca: Dianthus Company

Mesajde florin74ro » 03 Ian 2012, 21:00

daca masina nu se deplaseaza mai mult de 50 km de garaj(sau ceva de genul asta) nu trebuie sa se utilizeze  diagrama,nu stiu exact de la ce se ia in considerare ca punct de plecare pt distantza de 50 km.
florin74ro
Incepator

Mesajde Gongy » 03 Ian 2012, 21:07

florin74ro scrie:daca masina nu se deplaseaza mai mult de 50 km de garaj(sau ceva de genul asta) nu trebuie sa se utilizeze  diagrama,nu stiu exact de la ce se ia in considerare ca punct de plecare pt distantza de 50 km.

Articolul 3 din 561 zice :

Prezentul regulament nu se aplică transporturilor rutiere efectuate de:

(a) vehicule utilizate pentru transportul de călători prin servicii regulate, traseul liniei nedepășind 50 km;

(b) vehicule a căror viteză maximă autorizată nu depășește 40 km/h;

(c) vehicule utilizate de serviciile forțelor armate, de serviciile protecției civile, de pompieri și forțele responsabile cu menținerea ordinii publice sau închiriate de acestea fără conducător auto, atunci când transportul intră în atribuțiile proprii ale acestor servicii și se efectuează sub controlul acestora;

(d) vehicule, inclusiv cele utilizate pentru transportul necomercial de ajutor umanitar, utilizate în situații de urgență sau în operațiuni de salvare;

(e) vehicule specializate folosite în misiuni medicale;

(f) vehicule specializate pentru depanări care acționează pe o rază de 100 km de la baza de staționare;

(g) vehicule de încercări rutiere pentru îmbunătățire tehnologică, reparații sau întreținere, precum și vehicule noi sau transformate care nu au fost încă puse în circulație;

(h) vehicule sau un ansamblu de vehicule cu o masă maximă autorizată care să nu depășească 7,5 tone utilizate pentru transporturi de mărfuri în scopuri necomerciale;

(i) vehicule comerciale, care au caracter istoric, în conformitate cu legislația statului membru în care sunt conduse, și care sunt utilizate pentru transportul de călători sau de mărfuri în scopuri necomerciale.
eu unul nu cred ca se incadreaza  prin zona asta  >:(
Gongy
Administrator

Locul de munca: Dianthus Company

Mesajde zenx » 02 Sep 2012, 01:29

Asa :) sa mai raspund si eu la intrebarile mele de un an.. in cazul in care cineva are nelamuriri similare..

Deci in acest caz, metoda cea mai eficienta este urmatoarea:
Introduce diagrama in tahograf, efectueaza cursele... (desigur ia pauzele conform legii), daca mai trebuie sa lucreze pe utilaje nedotate cu tahograf (cilindru etc.) lasa diagrama in tahograful camionului pe alte activitatii ('ciocan'), iar in cazul in care pe aceea perioada camionul trebuie fi utilizat de altcineva atunci scoate diagrama (e justificat) si in loc de tahograf deseneaza el cu mana linia pe spatele diagramei unde trebuie.. in cazul asta tot la ciocan :) (pe solutia asta cautam cu un an in urma :) ) - la fel chiar si daca nu conduce si face alte activitati toata ziua poate sa deseneze manual pe o diagrama activitatea de intreaga ziua evitand necesitatea 'foii de concediu'.
Cu tahograf digital eident toate astea pot fi introduse manual si e la fel de buna. (intre timp am mai luat un camion cu taho digital :D)

Rezultatul e ca daca diagrama respectiv cardul digital sunt folosite in acest fel nu trebuie nici managerul transport sa tot face certificate de desfasurare a activitatii in fiecare zi si nici firma sa monteze tahograf pe lopata :))

Cheers!
zenx
Incepator

Mesajde mosuvaly » 02 Sep 2012, 18:14

setezi tahograful exact pe activitatea ce o desfasori! daca stai dai pe patratel, daca conduci dai pe volan, daca muncesti dai pe ciocane!

p.s. maine o sa pun si eu un tichet aici cu un program de lucru in care o sa fie cam 2 ore de condus si 4-5 pe ciocane si patrat. fac cu totul alta activitate numai ca incarcarea si descarcarea dureaza foarte mult!
zambeste.....maine va fi mai rau
mosuvaly
Incepator

Mesajde globetroter1 » 02 Sep 2012, 20:54

poti sa faci ce vrei,nu esti nici sofer nici constructor....,esti ceva care nu te incadrezzi intr-o meserie
globetroter1
Incepator

Mesajde dudasliv » 06 Sep 2012, 16:48

Ma bucur ca nu am lucrat pe basculanta sa stiu asta!
A,B,C,D,E, + atestatele marfa,agabaritic,ADR colete +cisterne,persoane+card tahograf si pasaport
dudasliv
Incepator

• Advertisement

Înapoi la PROGRAMUL DE CONDUS