Problema program condus in echipaj - Rog colegii o parere

Aici discutati despre programul de condus si de diagrama sau bon :)

Re: Problema program condus in echipaj - Rog colegii o parere

Mesajde ionica41 » 02 Sep 2012, 17:28

de pauza de 45 de minute dupa al doilea program stiam dar pt mine si multi altii e o aberatie...eu ca sofer 2 nu ai cum sa-mi spui sa stau 45 de minute pe pat dupa 4, 5 ore de scaun in dreapta, iar la cit am colindat si cite controale am avut nimeni nu a zis nimic de ea...doar am auzit de amenzi pt cele 45 de minute in tari ca ungaria si polonia...acum e si alta chestie...austriecii sint cei mai pacatosi..si daca nici aia nu au zis nimic...dar ca sa zic cum zicea un inspector de arr...cind esti strain de tara in care esti controlat asta e...mai da si ala o amenda...de bun simt...50-100 de euro...de curiozitate cit e pe romania?
ionica41
Nou venit

Advertisement

Mesajde dudasliv » 06 Sep 2012, 16:35

Cel mai simplu, cand credeti ca aveti ceva abatere si va descarcati cardul  cereti si contraventiile, tot atat va costa  doar va da o hartie in plus si vedeti daca ati facut o abatere sau nu, nu va luati dupa unul-altul .
A,B,C,D,E, + atestatele marfa,agabaritic,ADR colete +cisterne,persoane+card tahograf si pasaport
dudasliv
Incepator

Mesajde AlexVAL » 06 Sep 2012, 23:00

eu stiu ca asta e cel mai corect program si am fost si verificat de catre BAG austriac si unguri si la romani si nu mi-au spus nimic cu privire la asta si la colegul meu...ba chiar am oprit cu 5, 10 min mai devreme in program, 48, 50 de min pauza, si pauza mare de 10 ore cand nu ne grabeam. In rest il faceam si cum scrie la carte.
primu sofer: 4h,30min - sofer 2: 4h30 min apoi pauza 45 de minute. Dupa care iar 4h30 primu sofer si al doilea sofer 4h30min, dupa care 9 ore pauza, ambii soferi se odihnesc, dar chestia e ca nu prea poti sa-l faci la fix programu de condus 4h30 min, in 20 de min trebuie sa-ti gasesti parcare, ai si ghinion sa nu gasesti si daca te aproprii de sfarsit, prima parcare care ti-a iesit in cale, opresti ca apoi numai gasesti si ai pus-o. De doua ori pe saptamana se poate prelungi si la 10 ore fiecare sofer, astfel se fac 20 de ore total, dar cu conditia sa recuperezi aceste ore intr-o pauza de odihna. Iar necesar o pauza de 24h pentru ambii soferi pe saptamana.
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
AlexVAL
Junior

Locul de munca: Girteka Logistics

Mesajde Mario Bandit » 07 Sep 2012, 00:04

AlexVAL scrie:. De doua ori pe saptamana se poate prelungi si la 10 ore fiecare sofer, astfel se fac 20 de ore total, dar cu conditia sa recuperezi aceste ore intr-o pauza de odihna. Iar necesar o pauza de 24h pentru ambii soferi pe saptamana.

despre ce recuperare vorbesti alex ??  numai pauza redusa de 24 h  ??
Ultima oară modificat de Mario Bandit pe 07 Sep 2012, 01:51, modificat 1 dată în total.
Imagine
Va rog sa respectati regulile forumului !! http://www.soferii.ro/Forum/index.php/topic,2.0.html .
Mario Bandit
Administrator

Locul de munca: DSV Road Spain

Mesajde AlexVAL » 07 Sep 2012, 01:21

scuze, da, daca se face prelungire program, atunci pauza va fi redusa si va trebui recuperate acele ore.
AlexVAL
Junior

Mesajde Mario Bandit » 07 Sep 2012, 01:44

AlexVAL scrie:scuze, da, daca se face prelungire program, atunci pauza va fi redusa si va trebui recuperate acele ore.

alex  aici la echipaj e doar o pauza zilnica  ,cea de minim 9 h . nu e ca la un singur sofer , pauza  zilnica normala (minim 11 h ) sau redusa ( mai putin de 11 h dar nu mai putin de 9h  ) . ,,ziua de munca ,, este de maxim 30 h din care obligatoriu ultimile 9 sunt de repaus . deci de prelungire program si micsorare pauza nici vorba la echipaj !!

faza cu recuperarea cred ca o confunzi din art 8 din 3820 care nu mai e de actualitate fiind inlocuit de 561 ce  pentru cei din UE . pentru restul de tari unde se respecta AETR da , orele  de reducere pauza zilnica se recupereaza dar la un singur sofer , la echipaj nu ai cum nici acolo .

Articolul 8

(1)
Pe parcursul fiecărei perioade de 24 ore, conducătorul beneficiază
de o perioadă zilnică de repaus de cel puțin 11 ore consecutive, care
poate fi redusă la minimum 9 ore consecutive cel mult de trei ori pe
săptămână, cu condiția ca o perioadă echivalentă de repaus să fie
acordată în compensație înainte de sfârșitul săptămânii următoare.
În zilele în care perioada de repaus nu se reduce conform primului
paragraf, aceasta poate fi luată în două sau trei perioade separate în
cursul perioadei de 24 ore, una dintre acestea trebuind să fie de cel
puțin 8 ore consecutive. În acest caz, durata minimă a perioadei de
repaus se mărește la 12 ore.
Imagine
Va rog sa respectati regulile forumului !! http://www.soferii.ro/Forum/index.php/topic,2.0.html .
Mario Bandit
Administrator

Mesajde AlexVAL » 07 Sep 2012, 20:12

ok domnu Mario, am inteles. Multumesc ptr noile informatii. Stima!
AlexVAL
Junior

Mesajde sxn » 08 Sep 2012, 02:51

@AlexVal

Nicio instanta nu te va pedepsi pentru pauze mai lungi decat prevede legislatia. Inafara de sefi tai de trafic.
Ca exemplu iti dau Franta care recomanda, pe autostrazi o pauza la 2 ore, tuturor participantilor la trafic. Cred ca ai vazut pe sistemul lor de informare.
Daca te uiti in legislatie o sa gasesti un articol in care iti spune ca pentru echipaj se aplica aceleasi reguli ca si la sofer fara insotitor, cu difernta ca , intervalul in care iti poti lua repausul zilnic e 30 de ore fata de cel singur pe cabina care are 24 ore sa-si faca acele repausuri si repausurile sunt de minim 9 ore. Dar tot asa la 6 X 24 de ore trebuie sa iei repausul saptamanal. Tot asa de doua ori pe sapatmana, definita de regulament, luni ora 00:00 urmatoarea duminica ora 24:00, poti avea condus de 2  ori fiecare 10 ore si tot fara pauze. asta daca stiti sa va schimbati. La mersul in ture e alta poveste. Asta depinde de voi si e cam asa 4:30+0:45+4:30 primul sofer, pe urma fara pauza doar schimbat cardurile in sloturi, 4:30+0:45+4:30 al doilea sofer si nu mai aveti drept de inca o ora de doua ori pe saptamana decat alternativ. Asta este solutie normala dar prea putin folosita in practica pentru munca in echipaj.
Nu uitati ca munca in echipaj s-a inventat doar pentru cursele rapide sau pentru a ajuta apirantii din transporturi. Nu zic mai multe, va las sa reflectati.

Ca idee si experienta iti pot spune ca mergand 3+3+3+3+3+3 (alternativ vreau sa zic) zilnic si de doua ori pe saptamana calendaristica inca 1+1 nu vei avea probleme. Asta daca si numai daca, ATENTIE, nu depasesti cu incarcari/descarcari, alte pauze, disponibilitati sau alte activitati, acele 21 de ore care e maxim admis ca activitate. Pe langa asta trebuie sa fiti atenti sa nu depasiti cele 54 ore/saptamana calendaristica sau 90 ore/doua saptamani calendaristice si 6X24 h pt repausul de 24 h si 5X24 ore pt repausul de 45 h,  din momentul cand ati deschis programul in cele doua saptamani consecutive.
Din experienta va spun ca nu se prea depasec dar am tras semnalul de alarma.
"Desteapta-te romane !"
Prioritate am intotdeauna, atunci cand mi se acorda !
sxn
Global Moderator

Mesajde Mario Bandit » 11 Sep 2012, 01:31

http://tachospeed.ro/pliki/Regulamentul_561_2006_timpul_de_lucru_al_soferului.pdf  prin ,, valiza cu vechituri ,, am gasit asta , va rog urmariti la rubrica DURATA DE CONDUS SI PAUZA - conducere in echipaj  cele doua stelute cu scris mic  ;) ;) ;) ;)
Imagine
Mario Bandit
Administrator

Re: PANA LA URMA "ALTE ACTIVITATI"(CIOCANELE) SE ADUNA LA CELE 4H30?

Mesajde Robert_Beiinur » 16 Sep 2012, 21:03

Salutare colegi.am si eu o nelamurire...in program de 2(in echipaj)poti merge la program 10 ore(de condus) unu 10 ore celalalt?pentru ca daca conducem in total 20 de ore...trebuie sa faci minim 5,6pauze=4ore jumatate numai pauzele,plus 20 de ore de condus fac 24-25 de ore,deci inseamna k trecem programu zilei de 21 de ore...va rog frumos daca ma poate lamuri cineva daca putem merge in echipaj,fiecare la program de 10 ore de condus
Robert_Beiinur
Nou venit

Mesajde Mario Bandit » 16 Sep 2012, 21:15

Robert_Beiinur scrie:Salutare colegi.am si eu o nelamurire...in program de 2(in echipaj)poti merge la program 10 ore(de condus) unu 10 ore celalalt?pentru ca daca conducem in total 20 de ore...trebuie sa faci minim 5,6pauze=4ore jumatate numai pauzele,plus 20 de ore de condus fac 24-25 de ore,deci inseamna k trecem programu zilei de 21 de ore...va rog frumos daca ma poate lamuri cineva daca putem merge in echipaj,fiecare la program de 10 ore de condus

pauzele la schimbul de soferi nu sunt obligatorii , si da cei doi soferi pot prelungii durata de conducere zilnica la 10 h de fiecare in o ,, zii ,, de munca in echipaj  . prelungirea duratei de conducere zilnica se poate face cel mult de 2 ori in saptamana de sofer .

nota 2 de orientare asupra reg 561 ce : http://ec.europa.eu/transport/road/social_provisions/doc/guidance_2_ro.pdf

http://tachospeed.ro/pliki/Regulamentul_561_2006_timpul_de_lucru_al_soferului.pdf

urmareste explicatia de la cele 2 stelute  de la durata de conducere si pauze  conducere in echipaj
Imagine
Mario Bandit
Administrator

Mesajde lumberman » 16 Sep 2012, 21:22

Trebuie sa luati 9 ore pauza zilnica in 30 de ore.
.....................................................................................
EDITAT:
Citind Nota de Orientare 2, penultimul aliniat, pagina 1: http://ec.europa.eu/transport/road/social_provisions/doc/guidance_2_ro.pdf (le-am citi acum ceva timp mario, dar daca nu conduc in echipaj, uit).
Bine ati venit in Romania!
Fixati-va ceasurile cu 50 de ani in urma!
lumberman
Incepator

Mesajde Robert_Beiinur » 16 Sep 2012, 21:48

asta inseamna k soferu 2 care sta la dispozitia soferului de la volan,poate face in timpul acela pauza de 45 de minute?pt k pe tahograf iti arata k esti la dispozitie...nu iti sta pe pauza..e bine daca poti face pauza de 45 de minute cat conduce celalalt iar tu stai in dreapta.multumesc frumos colegu pentru lamurire
Robert_Beiinur
Nou venit

Mesajde lumberman » 16 Sep 2012, 21:51

Cautati perin ARR.ro toata legislatia ... ma rog, nu chiar toata e acolo.
Dar d-asta sunt pe aici mario si gongy :)) Eu am citit-o, dar pe echipaj nu prea mi-am dat interesul.
Sunt multe modificari aduse, dar care nu au caracter de lege (regulament) ci doar de aplicare a legii. Daca le citesti si le ai la tine, probabil te vor salva de controlori necititi.
Bine ati venit in Romania!
Fixati-va ceasurile cu 50 de ani in urma!
lumberman
Incepator

Program de echipaj

Mesajde devega » 27 Oct 2012, 20:33

Buna seara dragi colegi!
Ma ajuta cineva i pe mine cu programul in echipaj!
Cum sa ne facem programul intr-o zi!
Multumim mult!
devega
Nou venit

AnteriorUrmătorul

• Advertisement

Înapoi la PROGRAMUL DE CONDUS