card tahograf

Aici discutati despre programul de condus si de diagrama sau bon :)

Re: Problema card tahograf

Mesajde Mario Bandit » 01 Aug 2012, 00:45

articolul 16 din 3821 /85 CE ;) ;)
Imagine
Va rog sa respectati regulile forumului !! http://www.soferii.ro/Forum/index.php/topic,2.0.html .
Mario Bandit
Administrator

Locul de munca: DSV Road Spain

Advertisement

Re: card tahograf

Mesajde claussk » 09 Aug 2012, 19:46

Salut!Am schimbat permisu de conducere in vederea obtinerii ctg D anul trecut si atestatul !Cartela tahograf nu am schimbat-o!am seria de pe permisul vechi!pot circula cu acest card?
claussk
Incepator

Mesajde rosu » 09 Aug 2012, 22:03

Am vazut colegi spunand ca poti circula fara probleme in Romania si in UE (i-au oprit "organele" si nu au fost probleme in acest sens).
[quote="mihai catalin"]
>:( "EXPERIENTA DESIGUR PE EUROPA MINIM 2 ANI".....experienta ...experienta...experienta...a dracu' experienta...se gaseste in piata?..Nu de alta, dar sa cumpar si eu vreo 40 T...oare e de ajuns? Cat o costa tona?
rosu
Incepator

Mesajde mikeloo » 07 Oct 2012, 14:09

Ajutor colegi!
Salut! Aseara mai aveam 20km de mers pana la garaj si am chemat un coleg cu cardul lui sa il bag ca sa putem ajunge cu marfa in siguranta , am scos cardul meu si cand sa il bag pe al colegului mi-a dat card error apoi am zis sa il bag eu inapoi si tot card error mi-a dat. Asa ca am mers fara card pana la garaj. Ce este de facut?..ce risc, sa mai incerc sa bag cardul?, scot bon, scriu pe spate,.. cum ma acopar?. Multumesc anticipat pentru orice sfat de buna credinta!
Nu's destept, dar privind in jur, prind curaj.
mikeloo
Incepator

Mesajde sxn » 07 Oct 2012, 17:20

Scoti bon  scrii exact ce s-a intamplat cu el pe bon si mergi cu masina la un service pentru tachograf.
Daca ati folosit corect tachograful si are el probleme, o sa va dea o nota de constatare ca a avut defectiuni aparatul.
"Desteapta-te romane !"
Prioritate am intotdeauna, atunci cand mi se acorda !
sxn
Global Moderator

Mesajde Gongy » 07 Oct 2012, 17:48

mikeloo scrie:Ajutor colegi!
Salut! Aseara mai aveam 20km de mers pana la garaj si am chemat un coleg cu cardul lui sa il bag ca sa putem ajunge cu marfa in siguranta , am scos cardul meu si cand sa il bag pe al colegului mi-a dat card error apoi am zis sa il bag eu inapoi si tot card error mi-a dat. Asa ca am mers fara card pana la garaj. Ce este de facut?..ce risc, sa mai incerc sa bag cardul?, scot bon, scriu pe spate,.. cum ma acopar?. Multumesc anticipat pentru orice sfat de buna credinta!

reg.561 :
Articolul 12
Pentru a da posibilitatea vehiculului să ajungă la un loc de oprire corespunzător, conducătorul auto poate deroga de la articolele 6-9 în măsura necesară pentru a se garanta siguranța persoanelor, a vehiculului sau a încărcăturii acestuia, cu condiția de a nu se periclita prin aceasta siguranța rutieră. Conducătorul auto trebuie să indice manual natura și cauza derogării în foaia de înregistrare sau pe un imprimat scos din aparatul de înregistrare sau în registrul său de sarcini,                                                              " până la sosirea la locul de oprire corespunzător." !!!

asta se intampla cand nu cunosti legea ! ! !
Gongy
Administrator

Locul de munca: Dianthus Company

Mesajde Mario Bandit » 07 Oct 2012, 23:49

am o vaga idee ca sa introdus cardul invers ( in orice pozitie numai in cea buna nu ) . in caz de defect card sau tahograf ( lectorul lui ) apar coduri de eroare ,  error si un grup de  numere . a aparut ceva ??

mihai ar fi trebuit sa subliniezi ca art 12 din 561 e doar o ,, mana de ajutor ,,  nu trebuie folosit zi de zi si la orice ora . ;) ;) ;)
Imagine
Va rog sa respectati regulile forumului !! http://www.soferii.ro/Forum/index.php/topic,2.0.html .
Mario Bandit
Administrator

Mesajde raduro1985 » 10 Oct 2012, 01:29

Vin si eu aici cu o intrebare. Cardul tahograf, se poate obtine si in baza dovezii de la politie a obtinerii cat. C (si) CE? Sau tb neaparat sa astept permisul?
raduro1985
Incepator

Mesajde cico_3504 » 10 Oct 2012, 04:30

cardul tahograf are scris pe el niste date de pe permis,daca nu il ai nu poate sa il faca,normal ca nu iti primesc nici actele  :-\
Carnet de conducere au foarte multi dar putini stiu sa si conduca,pentru acestia respectul meu
cico_3504
Global Moderator

Mesajde raduro1985 » 10 Oct 2012, 23:51

Vroiam si eu sa imi iau de-o grija. Dar, daca stau si ma gandesc bine, mai pot astepta pana vine permisul si dupa asta fac cerere de card. Pt. card mai sunt necesare si alte acte in afara de buletin si permis?
raduro1985
Incepator

Mesajde iulix9 » 11 Oct 2012, 22:50

1. Pentru eliberarea cartelei conducătorului auto, solicitantul trebuie să depună
personal la sediul oricarei agenţii A.R.R. un dosar care să cuprindă următoarele
documente: 
a) cererea tip (model anexa nr. 1) va fi completata cu pixul, citet, cu majuscule sau
dupa caz prin bifarea cu „X” a  casutei corespunzatoare. Se admite si completarea prin
dactilografiere. Cererea va fi de format A4 si se completa pe ambele parti ale imprimatului.(vei gasi la sediul ARR)
b) copia actului de identitate (buletin/carte identitate/paşaport  după caz);
c) copia permisului de conducere – valabil pentru cel puţin una din categoriile C, C1,
D şi D1; ( pe aceeasi foaie sa fie si permisul si buletinul)
d) actul prin care se dovedeşte dreptul de muncă în România, in cazul cetăţenilor
străini, alţii decât cetăţenii statelor membre ale Uniunii Europene;
e) copie a documentului/documentelor prin care se dovedeşte că solicitantul străin a
avut reşedinţa curenta in România în ultimele 185 de zile cel puţin;
f) fotografie color actuală a conducătorului auto in format 25 x 32 mm;
g) dovada efectuării plăţii pentru eliberarea cartelei de conducător auto.
< a href="http://sondajero.com/?ref=212200">
iulix9
Incepator

Mesajde raduro1985 » 11 Oct 2012, 23:06

La poze presupun ca e identica cu cea care a fost necesara la permis.
raduro1985
Incepator

Mesajde bogdanhood » 25 Noi 2012, 21:09

Buna seara colegilor!!! Am o mica-mare problema cu, cardul meu tahograf... Mergeam in echipaj si cand sa schimbam cartelele tahograf ca sa trec eu la volan, tahograful a inceput sa-mi afiseze un mesaj "card error 50" si nu am mai putut continua programul pentru ca pur si simplu nu mi-a mai acceptat cardul in tahograf.... Va rog sa ma "luminati" si pe mine.. nu pot sa-mi dau seama care ar fi problema...Am sters cardul, cipul, tot...la fel face...din Germania pana acasa am fost pasager...:(. Va multumesc!
bogdanhood
Nou venit

Mesajde Mario Bandit » 25 Noi 2012, 23:00

bogdanhood scrie:Buna seara colegilor!!! Am o mica-mare problema cu, cardul meu tahograf... Mergeam in echipaj si cand sa schimbam cartelele tahograf ca sa trec eu la volan, tahograful a inceput sa-mi afiseze un mesaj "card error 50" si nu am mai putut continua programul pentru ca pur si simplu nu mi-a mai acceptat cardul in tahograf.... Va rog sa ma "luminati" si pe mine.. nu pot sa-mi dau seama care ar fi problema...Am sters cardul, cipul, tot...la fel face...din Germania pana acasa am fost pasager...:(. Va multumesc!

http://www.dtco-user.com/errorcodes/index.php?lng=en&site=50

art 16 3821 :

Conducătorul auto poate continua să conducă autovehiculul fără carte
timp de maximum de 15 zile calendaristice, sau o perioadă mai lungă,
dacă este necesar, pentru a permite întoarcerea vehiculului la firmă, cu
condiția de a putea justifica imposibilitatea de prezentare sau utilizare a
cărții de conducător auto în timpul acestei perioade.
Imagine
Mario Bandit
Administrator

Mesajde costea teodor » 25 Noi 2012, 23:45

nu vreau sa adaug paie pe oxiacetilenica,dar daca tu -ai stiut legea (desi trebuia,tocmai chichitele trebuie stiute ca tatal nost')nimeni de la firma sau colegi ''care stiu tot ''nu te-au anuntat,drumuri bune .
costea teodor
Incepator

AnteriorUrmătorul

• Advertisement

Înapoi la PROGRAMUL DE CONDUS